Mezi nejvytíženější základny patří ty olomoucké v ulicích Aksamitova a Hněvotínská, podobně napilno mají například záchranáři v Přerově. Díky dostatku ochranných pomůcek i personálu situaci zatím zvládají na výbornou, působení v takzvané první linii si ale občas vybere svoji daň.

„Několik zaměstnanců bylo v karanténě. Vždy jen 1 až 2 členové určité základny, nicméně sotva přišli do práce, karanténa padla na někoho jiného,“ říká mluvčí ZZS Olomouckého kraje Lucie Urbanová. K akutnímu nedostatku personálu naštěstí nedošlo.

Krajská záchranná služba v těchto dnech dává dohromady vlastní biohazard tým. Speciální posádka bude určená především k výjezdům k infekčním pacientům. K těm byli dosud vysíláni záchranáři z nejbližší stanice v rámci klasické služby. V protiepidemických oblecích se během směny vystřídali téměř všichni.

Očkování proti nemoci  Covid-19 ve fakultní nemocnici v Ostravě - 29. prosince 2020
Nakažených zdravotníků v Olomouci ubývá. Díky očkování?

Dekontaminace sanitky? 40 minut

„Pokud je na jedné základně více posádek, snažíme se je v oblékání do ochranných oděvů střídat. Pokud jsou již oblečeni, využívají se na více převozů covid+ pacientů,“ přibližuje Urbanová.

Po každém takovém výjezdu je nutné sanitku i posádku dekontaminovat. Proces trvá zhruba 40 minut.

Posádka ZZS je standardně vybavená FFP2 respirátorem, rukavicemi, brýlemi a štítem, před nákazou jsou tak záchranáři chráněni i u výjezdů k nahlášeným dopravním nehodám, zraněním či jiným zdravotním komplikacím. Kdyby ošetřovaná osoba jevila příznaky koronaviru, v sanitce by podstoupila takzvaný rapid test.

Činnost ZZS Olomouckého kraje zahrnuje také převoz pacientů z jedné nemocnice do druhé, a to napříč celou republikou. Transport do bližších měst zvládne výjezdová skupina v rámci své směny, na delší cesty je však lepší neblokovat sanitku určenou pro akutní případy.

„Pokud se jedná o sekundární transport například do Prahy či Karlových Varů, který má být realizován následující den, výjezdová skupina je vždy postavena mimo směnu,“ vysvětluje Lucie Urbanová.

Lukáš Ráb, majitel olomouckého Zmrzlinária Café Centro, s rakytníkovou zmrzlinou, 5. února 2021
Vyhlášený olomoucký zmrzlinář "jede" i v zimě: Byli i tací, co nás udávali

Problémy s odbavením

Krajští záchranáři se občas setkají se situací, kdy nemocnice nezvládne pacienta odbavit v určitém čase a uvolnit tak sanitku.

„V některých nemocnicích nejsou schopni při větším návalu pacientů v infekčních ambulancích přijmout dalšího. Záchranná služba je tak směřována do dalšího nejbližšího zdravotnického zařízení,“ potvrzuje mluvčí ZZS s tím, že se pacienta v takové situaci ujme zpravidla Fakultní nemocnice Olomouc.

Za loňský rok odbavilo operační středisko 117 741 hovorů a dispečeři v celém regionu evidovali 58 968 výjezdů. Mezi nejvytíženější měsíce se zařadily březen, říjen a prosinec. 

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje má 16 výjezdových základen včetně Letecké záchranné služby. V denní směně funguje celkem 30 posádek, v noci jich slouží o pět méně. Nejvíce výjezdových skupin působí na základnách v Olomouci.