Zpráva o shodě vládních stran, že důchody v příštím roce porostou, přišla tři týdny před volbami do krajů a části Senátu. Dnes návrh projednává vládá. Podle politologů však nejstarší voličskou skupinu neovlivní. Mezi seniory je nerozhodnutých voličů nejméně.

„Platíme 11 tisíc za pronájem třípokojového městského bytu. Hodně dáme za léky. Když to v rychlosti počítám, tak tři stovky, to jsou v podstatě naše měsíční výdaje v lékárně. Co ze slíbeného přídavku „zbude", utratíme za potraviny," zamýšlel se Jan Svoboda.

„Ale nestěžujeme si. S manželkou žijeme skromně," dodal šestaosmdesátiletý Olomoučan.

Léky nás stojí hodně peněz

Zpráva o navýšení důchodů v průměru o 300 korun od ledna příštího roku potěšila i paní Ludmilu z Uničova, která byla v pondělí v Olomouci na vyšetření.

„Pánbůh zaplať! Léky nás stojí měsíčně kolem čtyř stovek, takže šest stovek navíc, to bude pomoc," ocenila přilepšení, které by dnes mělo projít vládou poté, co správce státní kasy Andrej Babiš (ANO) uvedl, že v rozpočtu našel 3,5 miliardy korun.

„Jednou za měsíc si dopřejeme oběd v restauraci nebo výlet někam, kde to máme rádi. Třeba na Floru do Olomouce!" zažertovala.

Na cestování pomyslel i Stanislav Vraštil. Z důchodu si nemůže dovolit rozhazovat za zbytečnosti, přestože na provozních výdajích ušetří v porovnání s vrstevníky, kteří mají nájemní bydlení.

„Léky nás stojí hodně peněz. Ale víte, co bych si dopřál? Jet někam na výlet, třeba na Sovinec, tam to mám rád, pořádají tam pěkné akce. Navrhnu to doma," usmál se sympatický senior.

Návrh na vyšší valorizaci půjde do vlády ve středu, kdy kabinet projedná i rozpočet. Babiš uvedl, že zvýšení důchodů pro příští rok o 300 korun avizoval letos v březnu.

„Plánované peníze mi ale vzaly ČSSD s KDU-ČSL na zbytečně vysoké navýšení rozpočtu pro vědu a výzkum," řekl ČTK.

Volbu to neovlivní, jsou rozhodnutí

Na Babišův slib opakovaně upozorňovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

„Jsem ráda, že po měsících hádek, kdy já chtěla 300 korun a on jen 200 korun, si vzpomněl na svůj slib," zveřejnila ČTK Marksovou po Babišově vyjádření.

Zpráva o vyšším růstu důchodů přišla necelé tři týdny před volbami do krajských samospráv a části Senátu.

Podle politologa Pavla Šaradína to však hlasy těm či oněm ve volební místnosti nepřisype.

„Je otázka, nakolik takové rozhodnutí, které padlo v blízkosti termínu voleb, může důchodce přesvědčit. Nepřeceňoval bych jeho vliv v případě skupiny voličů, která nějakým způsobem je rozhodnuta, jestli půjde k volbám a koho bude volit," zamyslel se docent Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

„Vezmeme-li si, jaké je mezi důchodci procento nerozhodnutých voličů, tak navýšení důchodů volbu zásadně neovlivní," dodal politolog.