„Jeden gepard denně spotřebuje 1,5kilogramu masa. Musí to být nejkvalitnější svalovina zkráličího, hovězího, kuřecího, skopového a krůtí steaky. Dvakrát týdně mají všechny šelmy hladovku. Ta se však netýká březích samic a mláďat,“ řekla mluvčí zoo Hana Labská.

Zoo chová na čtyři stovky druhů zvířat a každé potřebuje jiné složení jídelníčku. „Kvalitní a správně sestavená potrava je velmi důležitá proto, aby zvířata dobře prospívala,“ uvedla Labská.

Například plameňáci se před patnácti lety nemohli rozmnožovat, protože nedostávali velmi drahé korýše, které potřebují na podporu toku a rozmnožování. „Sušené drobné korýše jim přidáváme ve speciálním krmivu a například vloňském roce už měli pět mláďat,“ poznamenala.

Významnou část jídelníčku býložravců tvoří granule a obiloviny. Těch skončilo vžaludcích žiraf, antilop, zeber, kozorožců, oslů, koz a ovcí za více než milion korun. „Speciální krmná směs pro žirafy přišla zoo na sto padesát tisíc korun, ktomu je nutné připočítat ještě výdaje za seno a slámu za více než tři sta tisíc korun,“ vypočítávala Labská.

Součástí jídelníčku řady zvířat jsou vejce. Za ty zoo vloni zaplatila přes třicet tisíc korun.