Pořád ale není zřejmé, jestli historické vozy T3 na daném místě zůstanou jen dočasně, nebo se promění ve stálou atrakci jako třeba v minulosti legendární letadlo Tupolev.

Reálnější se ovšem zdá být první zmíněná varianta, což naznačil i primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

„Můj názor je takový, že ty tramvaje budou muset pryč. Nestojí na vhodném místě,“ prozradil.

Poukázal kupříkladu na plánovanou rekonstrukci zimního stadionu, přestavba plecharény na moderní halu pravděpodobně ovlivní také sousední parkoviště, kde by tramvaje v tu chvíli překážely.

Podle primátora by zábor prostranství neměl být prodloužen o další období. Zdůraznil však, že jde pouze o úvahu a na dané téma je nutné vést oficiální diskuzi.

Doufal jsem, že si všimnou sami

Mezi radními a vlastníky vozů ale zatím k žádnému jednání, které by mělo přinést konkrétní výsledek, nedošlo.

„Společnou řeč jsme nehledali. Doufal jsem, že si našeho snažení o oživení lokality politici všimnou sami,“ přiznal Švec.

Na Magistrát města Olomouce se v minulosti obrátil pouze se žádostí o zábor prostranství. A uspěl.

„Žadateli bylo stavebním odborem, oddělením pozemních komunikací vydáno rozhodnutí o zvláštním užívání místní komunikace,“ potvrdila Jana Kovářová z ekonomického odboru magistrátu.

Poplatek za využívání veřejného prostranství je zaplacený do srpna. Ale co dál?

Galerie, představení

Plány, jak bývalé vozy Dopravního podniku města Olomouce využít, by Švec s Dostálem měli. Vzniklo by nové místo pro kulturní akce, chybět nemá ani kavárna spojená s barem. Nejdůležitější je nechat obě tramvaje pohromadě, aby spolu mohly prostorově spolupracovat.

„Mezi vozy či vedle nich vznikne ojedinělý venkovní prostor, kde se mohou konat divadelní představení, koncerty, filmové projekce, ale i besedy, přednášky, vzdělávací programy, popřípadě firemní akce,“ prozradil loni v listopadu Dostál.

Podle původní myšlenky má jedna z tramvají sloužit jako galerie, jejíž prostor by byl využíván pro výstavy či přednášky. Z tohoto důvodu by měl vůz projít obměnou a navrátit se do původní podoby z roku 1970, kdy byl v Praze na Smíchově vyroben.

„Druhý vůz bude po citlivé a umělecky hodnotné rekonstrukci sloužit návštěvníkům v odpoledních hodinách jako kavárna, po setmění jako bar s malým vnitřním pódiem pro menší koncerty,“ doplnil tehdy Švec.

Výhled z kabiny za 25 korun

Jeho slova se částečně naplnila, v bývalých vozech dopravního podniku se už pár skromnějších akcí uskutečnilo.

Například 10. března interaktivní prohlídka, kdy si návštěvníci po předchozí rezervaci mohli za 25 korun užít výhled z řidiče kabiny.

S vyřazenými tramvajemi souvisí i kulturní zážitek v podobě koncertu kapely Tiché lodě, který se konal v sobotu 20. dubna.

Od května do srpna se součástí vozů stane cyklus cestovatelských besed se zajímavými hosty.

V červnu se návštěvníci mohou těšit na spisovatelku dětské literatury Petru Braunovou, která zde vystoupí v rámci celorepublikového Týdne knihy.

Podle organizátorů těchto akcí se výběr atraktivní lokality osvědčil, lidé si k nim našli cestu. Ať už cíleně, nebo náhodně.

To potvrzují i reakce na facebookové stránce Tramvaj do stanice touha, která má momentálně okolo 370 příznivců.

Stěhování jinam?

Majitelé tramvajových vozů ale pro jistotu hledají i jiná místa, kde by mohli realizovat své plány. Řeší několik možných variant.

„Naštěstí nějaké jsou, ale kde přesně a jestli vůbec vyjdou, to je zatím v jednání. S jistotou můžeme říci, že i v případě stěhování v naší činnosti vytrváme a v tramvaji nadále budou probíhat kulturní i vzdělávací akce,“ zdůraznila Barbora Vrbová, správkyně stránky Tramvaj do stanice touha.

Vozy T3 ze sedmdesátých let před plaveckým stadionem zaparkovaly v září loňského roku. Původně sloužily v předvolební kampani jako stánek olomoucké KDU-ČSL.

„Chceme všechny věkové generace podnítit ke každodennímu používání městské hromadné dopravy a současně vychovávat k odpovědnosti k životnímu prostředí,“ tvrdil lídr lidovecké kandidátky Ladislav Šnevajs.

Komunální volby skončily v říjnu 2018, ale tramvaje tam zůstanou nejméně do srpna 2019. O dalším postupu se bude muset rozhodnout v průběhu léta.