Základní umělecká škola Žerotín v Olomouci vzdělává 1403 žáků v hudebním, tanečním a literárně dramatickém oboru. Pobočky provozuje v Hlubočkách, Velkém Týnci, Štěpánově, Dolanech, Tršicích, Velké Bystřici a Velkém Újezdu.

„Poslední dobou se zájem o většinu nabízených oborů zvyšuje. V hudebním oboru je jde o hru na klavír, kytaru a zpěv. Od září loňského roku nabízíme nový obor skladba. Příjemně nás překvapilo, že zájemců o něj přibývá,“ uvedl ředitel Tomáš Klásek.

V úterý 23. května proběhl ve slavnostním sále Arcibiskupského paláce slavnostní koncert ke 135. výročí založení Základní umělecké školy Žerotín  Ve středu 31. května od 18 hodin se v kapli Božího těla uskuteční III. Koncert nejúspěšnějších žáků s názvem ZUŠ Open.

Do Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose v Prostějově je v současné době zapsáno 1460 žáků. Pobočky má škola ve Ptení, Určicích, prostějovské městské části Vrahovice, Smržicích, Olšanech u Prostějova nebo Vrbátkách. Největší zájem je o hru na klavír, kytaru a zpěv.

„Ve čtvrtek 1. června proběhne celostátní akce ZUŠ Open pod patronací Magdaleny Kožené. Od středy 7. do pátku 9. června se bude konat festival amatérského divadla MEDart,“ pozvala ředitelka Eliška Kunčíková.

Budova Moravského divadla a Moravské filharmonie na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Moravské divadlo a filharmonie směřují ke sloučení. Radní se rozhodli

Mimořádný zájem

Nouzi o žáky nemá ani Základní umělecká škola Bedřicha Kozánka v Přerově, kam dochází 1040 dětí. Nejvíc se děti hlásí na hru na klavír a kytaru. Značný převis přihlášek tradičně bývá u výtvarného oboru.

„Obvykle se na přibližně polovinu zájemců nedostane. Od září připravujeme otevření literárně dramatického oboru. Poptávka je velká, proto jej po více než desetileté přestávce opět nabídneme,“ sdělil Michal Bobák, šéf školy s pobočkami v Brodku u Přerova, Tovačově a Troubkách. Absolventi výtvarného oboru v Přerově vystavují své práce do neděle 18. června v Galerii města Přerova.

„Připravujeme rovněž spoustu absolventských koncertů, třídní besídky i dny otevřených dveří,“ pozval Miroslav Bobák.

Talentované děti ze Šumperska mají k dispozici Základní uměleckou školu v Šumperku, která má pobočku v Hanušovicích. Na výběr mají literárně-dramatický, hudební, taneční a výtvarný obor.

„Letos je o všechny obory mimořádný zájem, evidujeme o několik desítek žádostí více než obvykle. Naše kapacita je 720 žáků a je plně obsazená. Nejoblíbenější jsou hry na klavír, na kytaru a zpěv,“ popsal ředitel František Havelka s tím, že každoročně u nich proběhne okolo stovky akcí a koncertů. Hned druhý červnový den se uskuteční ZUŠ Open v letním divadle v Šumperku.

„To je jedna z našich největších akcí, kdy do ulic vyjdou naši hudebníci, tanečníci i výtvarníci a doslova zaplaví město,“ pozval František Havelka.

Divadelní Flora 2023. Miřenka Čechovská se na jevišti Moravského divadla představila ve své performanci Baletky
Obrovský zájem o Divadelní Floru, v sálech museli přidávat místa

Cena výuky hry na klavír

(částka zahrnuje individuální výuku, komorní hru a hudební nauku )

ZUŠ Žerotín Olomouc – 3 400 korun za rok

ZUŠ Přerov – 3 000 korun za rok

ZUŠ Prostějov – 3 400 korun za rok

ZUŠ Šumperk – 3 400 za rok