„Fakultní nemocnice Olomouc bude na základě výběrového řízení vypsaného Olomouckým krajem na poskytování pohotovostní služby v oboru zubní lékařství zajišťovat zubní LPS od 1. března 2024 ve dnech pracovního klidu, tedy o víkendech a svátcích, v čase od 8 do 16 hodin,“ informovala v úterý FN Olomouc.
Zubní LPS bude v tomto čase poskytována na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie (pavilonu R).
V pracovních dnech lidé s bolavým zubem neuspějí ani na Oddělení urgentního příjmu, kde zubní péči neposkytují.
„V případě silné bolesti ulevíme podáním analgetik – injekčně,“ informovala FN.
Na „urgentu“ ošetří pouze pacienty s akutními život ohrožujícími a krvácivými stavy.
Neodkladnou péči musí poskytnout každý
V pracovních dnech mimo provozní dobu zubní LPS v nemocnici by se pacienti s potížemi měli obracet primárně na svého zubního lékaře. A pokud jej nemají, v nutných případech mohou navštívit jiného specialistu v oboru zubní lékařství, který by je v rámci své ordinační doby měl ošetřit.
Česká stomatologická komora k tomu vloni vydala přípis: „Pacienti, kteří nemají svého registrujícího zubního lékaře nebo je pro ně nedostupný (protože se například aktuálně zdržují mimo své bydliště), mají možnost žádat poskytnutí neodkladné péče u kteréhokoliv poskytovatele zdravotních služeb v oboru zubní lékařství v jeho ordinační době. Této možnosti by měli využívat přednostně, protože pohotovostní služba je určena jen pro ty případy, kdy dojde k náhlé změně zdravotního stavu či zhoršení průběhu onemocnění mimo běžnou ordinační dobu…každý poskytovatel je v průběhu své pravidelní ordinační doby povinen poskytnout neodkladnou péči každému pacientovi, který ji potřebuje.“
Podle předsedy Oblastní stomatologické komory Olomouc v tuto chvíli nelze předvídat, jak bude situace vypadat po 1. březnu.
„Musíme to akceptovat a budeme se muset přizpůsobit. Uvidíme, jak to bude fungovat, jestli se do budoucna bude muset hledat nějaké jiné řešení,“ sdělil Olomouckému deníku předseda Ondřej Procházka, který ordinuje v krajském městě.
Zubařů je dost, ale ne těch "na pojišťovnu"
I když v celém Česku nemají zubaře stovky tisíc lidí, podle stomatologické komory je obecně zubních lékařů dostatek. Jenže část z nich nemá smlouvu s pojišťovnami a klienti by ošetření museli hradit v plné výši. Problémem jsou okrajové oblasti, kam se stomatologové nehrnou.
Garantem poskytování lékařských pohotovostních služeb je kraj. Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibora Horáka by po 1. březnu neměly nastat problémy.
„Podle zákona o zdravotních službách, jak vydala České stomatologická komora ve svém věstníku, jsou stomatologové povinni ve své pracovní době ošetřit pacienty s náhlými potížemi, i neregistrované. Zákon hovoří jasně,“ sdělil Olomouckému deníku náměstek Horák.
Pohotovost posílená
Pohotovosti podle něj byly přetěžovány a často „zneužívány“, kdy se do Olomouce vydávali na ošetření pacienti z jiných krajů. „Chodili pacienti, jejichž problémy neodpovídali neodkladné péči,“ připomněl.
LPS ve FN bude od 1. března nově o víkendech posílena. Ordinovat se bude na dvou křeslech, během provozní doby budou přítomni dva lékaři a dvě sestry. „Doposud byl jeden lékař a jedna zdravotní sestra. Kapacita se v podstatě vyrovnává, což je pozitivní,“ dodal Horák.
FN nabízí zejména lidem mířícím zdaleka možnost na dálku zjistit, kolik pacientů již čeká na ošetření na zubní pohotovosti, a to prostřednictvím virtuální fronty ZDE.
Kde hledat zubaře?
Pokud nemáte svého zubního lékaře, obraťte se na stránky nebo na pobočku vaší zdravotní pojišťovny, která má informace o kapacitě praktických zubních lékařů.