Některé adeptky oboru, které i roky čekaly, zda specializaci otevře některá moravská škola, proto začaly dojíždět až do slovenského Prešova.

Dobrou zprávu nyní má Střední zdravotnická škola v Brně: získala akreditaci a obor otevírá. Co na to moravští stomatologové? Oficiálně jsou nadšení, ale z některých informací lze tušit jejich obavy z možné konkurence.

„Ministerstvem máme schválenou akreditaci i souhlas Jihomoravského kraje. Vše se podařilo po Novém roce. Od září bychom chtěli otevřít jednu malou třídu pro dvaadvacet studentů. Uvidíme, zda ji naplníme, protože je to narychlo a zájemci zatím nevědí o tom, že otevíráme,“ uvedla Blanka Dočkalová z vedení Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Brně. Přihlášku mohou zájemci o studium podat do 31. května.

V Olomouci chyběl zájem lékařů


O otevření oboru se snažili na olomoucké zdravotnické škole. „Jednali jsme se zřizovatelem i stomatologickou komorou. Chtělo by to milionovou investici. Na penězích to ale neztroskotalo,“ popisovala ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Emanuela Pöttinga Zdeňka Mikešová.

Záměr podle ní nakonec nedostal širší podporu v řadách stomatologů v regionu. „Bez podpory z praxe se nehneme z místa. Nemůžeme otevřít obor, pokud z praxe nemáme doložený zájem. Stačilo by, kdyby alespoň třicet ordinací garantovalo, že specialistu přijme,“ uvedla.

Předseda regionální stomatologické komory Vlastimil Bistrý ale tvrdí, že lékaři nejsou proti. „Já sám sháním dentální hygienistku. Zubařů je málo a jen bychom přivítali, pokud by se navýšila prevence,“ reagoval stomatolog.

Podle něj by bylo pro lékaře dobře, pokud by měl v ordinaci odborníka na prevenci.

Osamostatnění by mohlo vadit


Jenže v některých zemích, například ve Švédsku, se již dentální hygienistky osamostatnily. A z toho mají podle pedagogů někteří zubaři obavy.

„Ano, nad tím se někteří stomatologové pozastavují. To už by samozřejmě byla konkurence. V tuzemsku ale takto pracovat nemohou,“ uvedl ředitel Vyšší odborné zdravotnické školy v Ústí nad Labem Milan Riedl.

„Konkurence? To je čirá spekulace,“ reagoval stomatolog Bistrý. „Pokud by se dentální hygienistky mohly osamostatnit? Nejlepší variantou je, pokud budou pracovat s lékařem. To podporuji,“ dodal.

„Nejen podle mě je otázkou let, kdy se osamostatní,“ míní ale ředitelka olomoucké zdravotnické školy Mikešová.

Co dělá dentální hygienistka


Dentální hygienistka naučí pacienta, jak o zuby správně pečovat, doporučí vhodné zubní pasty, ústní vody, mezizubní kartáčky a zubní nitě. Umí odstranit zubní kámen nebo pomoci při léčbě citlivých zubů. Právě zubní kámen totiž kráčí ruku v ruce s kazy a nemocí dásně, parodontózou. Služby dentální hygienistky zdravotní pojišťovny nehradí a například preventivní čištění zubů hygienistkou přijde na pár set korun.