Například čtyřiatřicetiletý Jan Opletal se v pátek střetl se svou zubní lékařkou poté, co byl přesvědčen, že za jednu preventivní prohlídku v roce poplatek platit nemá.

Skutečně nemusí, ale tou bezplatnou prohlídkou je podle zákona až druhá v pořadí. „Přišel jsem na kontrolu, jen preventivně, jako každý rok, a v ordinaci po mně sestra s lékařkou chtěly třicet korun. Přitom mi lékařka jen prohlédla zuby a nic mi nedělala,“ rozčiloval se Opletal.

„Chytl jsem se s ní, že mám přeci nárok na jednu bezplatnou preventivní prohlídku za rok,“ popisoval první zkušenost s regulačním poplatkem. Podle stomatologů je sice preventivní prohlídka jednou v roce zdarma, a klient nemusí platit třicet korun, ale je až tou druhou prohlídkou.

„Snahou je přimět pacienty, aby chodili dvakrát do roka. Tato dvoukolovost je dobrá jak pro něj, tak se tím ušetří peníze ze zdravotního pojištění,“ vysvětlila olomoucká stomatoložka Radoslava Vyhnánková a dodala, že tím stát zamezí komplikovaným stavům, které stojí systém zdravotního pojištění mnohem více.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika