Olomoucký hradVelký projekt úpravy, oživení a zpřístupnění areálu středověkého knížecího a duchovního centra v okolí katedrály sv. Václava.
Součástí je proměna prostoru letního kina, kde by měl vzniknout venkovní amfitéatr, parčík, dětské hřiště, čítárna i restaurace částečně zapuštěná do hradeb.
Počítá se s otevřením areálu průchodem od ulice Dobrovského, kde také mají vzniknout "zastavovací" zálivy pro autobusy s turisty.
Předpokládané náklady jsou okolo 120 milionů korun, většinu by nyní mohla pokrýt evropská dotace.

Politické strany se neshodly a turistické propojení Dobrovského ulice s katedrálou svatého Václava se tak odkládá na neurčito.

V poslední době se o přibližně stomilionovém projektu mluvilo hodně mezi lidmi i na zastupitelstvu.

Právě tam se mělo hlasovat, zda město vypíše výběrové řízení na firmu, která by se o proměnu areálu letního kina postarala.

Nakonec ale primátor bod do programu zasedání nezařadil. Věděl, že by to k ničemu nebylo.

„Kromě ODS a KDU-ČSL, které si uvědomují, že projekt byl součástí programového prohlášení rady města a že jsme na něm pracovali nějakých deset let, to ostatní strany nereflektují. Protože jsme neměli šanci získat podporu pro zahájení výběrového řízení v tomto volebním období, nebude projekt zrealizován," konstatoval primátor Martin Major (ODS), jeden z propagátorů myšlenky.

Té vystavila stopku TOP 09, jedna ze tří stran ve vedení radnice.

„Ani argument, že místo si podobný projekt zaslouží, sám od sebe neopravňuje k vynaložení prostředků ve výši přibližně sta milionů korun," uvedl první náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Olomoucký dóm, katedrála sv. Václava. Ilustrační foto 

Okolí katedrály sv. Václava a bývalého knížecícho sídla měl vylapšit a oživit projekt Olomoucký hrad. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Vlach: Dotace ještě budou

S ohledem na městskou kasu jsou podle něj důležitější třeba rekonstrukce třídy 1. máje nebo investice související s protipovodňovými opatřeními při budování nových mostů přes řeku Moravu.

Že by se do budoucna peníze nenašly, se Ivo Vlach nebojí.

„Často slýchám, že pokud neumožníme projekt dokončit v příštím roce, už se nikdy nepodaří na něj získat dotaci. Toto tvrzení považuji za účelové," podotkl a odkázal na webové stránky ministerstva pro místní rozvoj, kde jsou informace o možnostech, jak čerpat peníze i v budoucnu.

Konkrétně z podpory zaměřené na ochranu a rozvoj kulturního a přírodního dědictví.

ČSSD: Vysoká cena bez záruk

Po několika schůzkách nezměnila názor ani opozice a ruku by pro Olomoucký hrad nezvedla ani ona.

„Hlavní důvod je poměrně vysoká cena, na kterou město teď nemá prostředky. Na papíře je napsaných šestadvacet milionů jako spoluúčast města. Záruky ale nemáme. Jsme přesvědčeni, že by to mohlo být i víc," sdělil například předseda zastupitelského klubu ČSSD Antonín Staněk.

Provozovatel hospody Hoblina u letního kina a současný správce amfiteátru odložení začátku prací přivítal.

„Že se projekt Olomoucký hrad zrušil, je pro nás dobře, protože to zachová letní kino v rázu, který všichni známe. Tedy že neskončí možnost dávat příležitost mladým začínajícím kapelám, odpočinout si v chládku nebo nabídnout prostor žonglérům či lidem vystupujících ve fire show," řekl Jiří Jech.

Biograf? Promítání vyzkoušíme a uvidíme

Jednou z věcí, o kterou bude usilovat, je zlepšit zázemí navštěvovaného místa.

„Je otázka, jaká bude situace po komunálních volbách. Zatím to rozjedeme v klidnějším tempu a uvidíme. Jestli nám prostor zůstane, chceme ho dodělat," nastínil.

Kromě současného pořádání koncertů by mohlo ožít i letní kino.

„Na 9. července se ve spolupráci se sdružením Pastiche Filmz chystá projekce. Shodli jsme se, že promítání vyzkoušíme a uvidíme, jak to půjde dál," dodal provozní.

Turisté mohli rozhýbat "mrtvo" po armádě

Alexandr Jeništa ze sdružení Za krásnou Olomouc oba názorově vyhraněné pohledy doplňuje.

„Myslím, že odložení projektu je škoda. Z hlediska městské památkové rezervace a jejího rozvoje směrem k turistice po památkách by byl dobrý," podotkl.

Dalším přínosem by mohlo být oživení předhradí, které je po odchodu armády podle něj mrtvé. Právě turisté by ho mohli rozhýbat, a to i ekonomicky.

Zároveň by zcela nová tvář prostoru v okolí městských hradeb znamenala konec nynějšího života za bránou v Pekární ulici, kterou se k letnímu kinu prochází.

„Záleží, co má pro město větší hodnotu. Protože místo začalo po letech ožívat aktivitami, které na sebe nenavážou investice za mnoho desítek milionů korun, ovšem zároveň vycházejí od obyvatel města," doplnil Alexandr Jeništa.

Jako vhodné řešení by viděl hledání kompromisu.

Na radnici se k projektu nicméně přeci jen ještě brzy vrátí. Radu totiž čeká debata o dopadu koaličního rozkolu na další spolupráci ODS, KDU-ČSL a TOP 09.