Provinění by však v tomto případě zkoumala Evropská komise. Antimonopolní úřad proto chce krajským vládám nabídnout pomoc a jejich kroky v regionech konzultovat.

Kraje se nedopustí diskriminace zdravotnických zařízení, pokud by kompenzovaly poplatky přímo občanům, nikoli nemocnicím.

„Poplatky je třeba koncipovat jako příspěvek občanům, a proto by z hlediska veřejné podpory neměl být žádný problém,“ uvedl místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) Kamil Rudolecký.

Úřad se však zatím případnými platbami lidem za poplatky nezabýval.

„Zatím jsme žádný podnět nebo stížnost na toto téma neobdrželi,“ doplnil Rudolecký.

Kraj žádnou nemocnici neprovozuje

Ředitel olomoucké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Lubor Machytka míní, že samotné proplácení poplatků by nemuselo být technicky obtížné.

„Nemocnice poskytnou seznamy těch, kteří zaplatili, a na kraji najdou způsob, jak peníze vyplatit. Jde spíše o to, že v regionu kraj žádné nemocnice neprovozuje: vedle fakultní jsou buďto soukromé nebo pronajaté. Záleží tedy, jak se soukromníci k návrhu postaví,“ uvedl Machytka.

Například ředitel a spolumajitel soukromé nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich (ODS) je pro úpravu legislativy o poplatcích. Podle něj je špatně nastavená a neplní svůj účel. Upozornil však, že nemocnice by se bránila, pokud by kraj rozhodl, že bude poplatky proplácet jen některým zařízením.

„Šlo by o diskriminaci,“ reagoval Sohlich.

V případě plošné kompenzace by se hranická nemocnice zapojila.

„Bylo by to vynucené, ale vzhledem k pacientům bychom nechtěli, aby někde byli zvýhodněni a jinde ne,“ dodal.

Agel: Zatím to nekomentujeme

Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, který přes dceřinou společnost Středomoravskou nemocniční provozuje nemocnice ve Šternberku, Prostějově a Přerově, se zatím k otázce proplácení poplatků nechtěl vyjádřit.

„Až budeme mít něco konkrétního na stole, poté můžeme zaujmout stanovisko. V tuto chvíli je to předčasné,“ reagoval.

ČSSD šla do voleb s tím, že poplatky ve zdravotnictví zruší. Lidé je platí od ledna letošního roku. Zákon však může změnit jen parlament.

V krajských volbách celostátně vítězní sociální demokraté tlačí právě na změnu legislativy. Do doby, než se jim to podaří, chtějí lidem poplatky u lékaře kompenzovat.