Největším problémem bude obsazování volebních komisí.

Radnice proto očekávaly rozhodnutí soudu s napětím. Ještě týž den oznámil ministr vnitra Martin Pecina, že Státní volební komise oficiálně zrušila přípravy na volby. Pro stát to znamená desítky zbytečně vynaložených milionů, pro radnice stop dosavadním přípravám a změnu plánů.

Nový termín voleb přitom stále není jasný. Nejčastěji se hovoří o sedmém listopadu, na to však obce spoléhat nemohou. Polické strany, které by za normálních okolností již odevzdaly seznam členů, jež hodlají vyslat do volebních komisí, zatím spíše vyčkávají, jak vše dopadne.

„Je pravda, že jsme zatím nedostali ani jeden potvrzený seznam členů volebních komisi,“ komentovala neobvyklou situaci starostka Náměště na Hané Marta Husičková (ODS).

Podobně jsou na tom v Uničově, kde zatím seznam odevzdala pouze jedna partaj.

„Zatím to zůstává nastavené tak, že strany mají seznamy odevzdat do soboty 19. září do šestnácti hodin. To se samozřejmě může změnit,“ sdělil Michal Kuchař, vedoucí odboru organizačního a vnitřních věcí Městského úřadu v Uničově.

Změny ve složení komisí

Radnice, které mají za sebou přípravu voleb v původním termínu, teď čeká další koloběh zařizován.

Jedná se hlavně o delegování dalších lidí do komisí místo těch, kteří se hlásili na původní termín a v tom novém se nebudou moci zúčastnit. To je zejména případ členů z řad studentů, kteří se hlásí do komisí kvůli přivýdělku.

„Budeme muset změnit některé rozjednané záležitosti při přípravě voleb. Čím dříve se dozvíme jasný termín, tím lépe,“ potvrdil tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.

Volební komisař: 1300 kč za dva dny

Změny se týkají hlavně organizace roznášení lístků i postupu, který stanovuje před volbami zákon. Do olomouckých volebních okrskových komisí zasedne kolem devíti set lidí. Ti se musí podle zákona sejít na společném jednání v určitém termínu.

„Měli jsme objednaný sál. To budeme muset zrušit a narychlo hledat nový termín. Sály však bývají dlouho dopředu obsazené kvůli jiným významným akcím,“ poznamenal Večeř.

Do okrskových komisí se hlásí studenti, senioři i přímo zástupci jednotlivých stran. Za dva dny si vydělají třináct set korun, předseda komise si přijde na šestnáct stovek. Od této částky se však od loňského roku odečítá kromě daně i zdravotní pojištění.