Uvažují o dětském hřišti, novém mobiliáři i cestní síti.

Historicky významný park, kde dříve sídlila i měšťanská střelnice, by se tak mohl dočkat své renesance.

Asopark mezi budovou Staroměstských kasáren a Androvým stadionem léta pustl. Nyní se radnice rozhodla, že do jeho obnovy investuje peníze.

V minulých týdnech se tak do větví stromů pustili řemeslníci a motorovými pilami je ořezali. Dřeviny ošetřili tak, aby byl průchod parkem bezpečný.

„Šlo o záchranné práce v památkově chráněném území. Celkově specializovaná firma ošetřila téměř sedm desítek stromů. Odborný zásah stál 430 tisíc korun,“ popsala Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň magistrátu města.

Péče se dočkaly i památné a vzácné dřeviny. Rostou zde například platany, nedaleko pak i metasekvoj čínská.

Petanque i piknik

S pokračováním obnovy parku se počítá i do budoucna. Zatím není ale jasné, jak velkou investici bude chtít vedení města do parku vložit.

„Letos by měli radní rozhodnout o zpracování studie, která by měla odpovědět, jak by měl vypadat a jakou funkci by měl v budoucnu plnit,“ popsala mluvčí radnice Jana Doleželová.

Místo by tak mohlo sloužit jako rekreační plocha, která nabídne i sportovní využití či prostranství pro pořádání pikniků.

Zmizet by z parku měla bývalá herní plocha s pneumatikami a zastaralými hracími prvky. Místo ní vedení města uvažuje o výstavbě dětského hřiště.

„V parku by se dalo hrát frisbee či petanque, lidé by sem mohli chodit na pikniky. V lokalitě by se mohla objevit též odpočívadla či meditační labyrinty,“ vysvětlila Doleželová.

Součástí obnovy parku by byla také clona, která by jej oddělila od frekventované ulice Na Střelnici. Počítá se rovněž s dobudováním cestní sítě, která v místě v podstatě chybí.

„Doplnili bychom také mobiliář. Přibyly by tak nové lavičky, odpočívadla, odpadkové koše. Chtěli bychom vyčistit a zpřístupnit severní část parku a odstranit zbytky betonových staveb, například torzo bazénku či staveb vzniklých kvůli činnosti tenisového klubu,“ objasnila Doleželová.

Vzhled parku by také mohly oživit nové výsadby planých květin a jarních jednoletých rostlin. Kdy by se mělo město do obnovy lokality pustit, však není určené.

„Zatím jde o dlouhodobější výhled,“ doplnila Doleželová.

Počítá se se soukormým investorem

Přestože se nyní radnice do úpravy parku pustit nehodlá, mají úředníci hned dvě ucelené varianty, jak by mohl vypadat nejen park, ale také jeho širší okolí.

Jedna navrhuje výstavbu dvoupodlažní restaurace na místě bývalé střelnice.

Druhá pak do severní části plochy umisťuje hned tři objekty, které by mezi sebou vytvořily atrium. Budovy by sloužily k bydlení i ke komerčním účelům. Sídlit by zde mohly například restaurace.

Obě varianty však počítají s významným vstupem soukromého investora.

„Do doby, než projeví investoři zájem o komplexní využití lokality, jsme vedení města navrhli, aby v parku nevznikaly žádné nové stavby,“ uvedl Radek Dosoudil, vedoucí odboru koncepce a rozvoje magistrátu města.

Chystala se restaurace i fontána

Dlouhou dobu také radnice pracovala s návrhem olomouckého podnikatele Stanislava Faistavera, který chtěl v místě postavit restauraci s hotelem a park oživit fontánou a dalšími moderními prvky. Z jeho záměru nakonec kvůli chybějícím financím sešlo.

Místo lidé navštěvují už od 17. století. Park navíc patří do zeleného prstence lemujícího městské jádro. Podle památkářů by si proto lokalita finanční injekci a úpravu zasloužila.

„Jde o historicky významné území. Měšťanská střelnice včetně okolí byla chráněnou památkou. I když už na místě nestojí, park je stále pod ochranou,“ vysvětlila Helena Grassová z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Historie parku:

Ještě před tím, než v lokalitě vznikl park, zde fungovala střelnice. V místě je doložená už v roce 1700. V té době bylo místo těsně za hradbami oblíbeným výletním cílem Olomoučanů. Obyvatelé města zde trávili svůj volný čas a konaly se tu rovněž různé lidové slavnosti a veselice.

V první polovině 19. století prostor změnily parkové úpravy. Tehdy také stoupl zájem o střelectví. Spolky poskytovaly zábavu i možnost společenského vyžití majetnějších vrstev obyvatelstva.

V Olomouci proto byla v roce 1838 slavnostně otevřena novostavba měšťanské střelnice. Tato unikátní klasicistní budova obdélníkového půdorysu s ústředním kruhovým sálem vyrostla v parku těsně pod pevnostními hradbami. Navrhl ji architekt olomouckých arcibiskupů Anton Arche. V parku se nacházel hostinec s tanečním sálem.

Těsně před druhou světovou válkou celou oblast koupila firma Ander a syn (ASO) s myšlenkou změnit areál tak, aby měl spíše společensko-sportovní charakter.

Společnost zdemolovala hostinec, avšak k uskutečnění dalších záměrů vzhledem k politickému vývoji již nedošlo. Objekt rotundy, jak byla také střelnice nazývána, pustnul a v srpnu 1998 vyhořel. I okolí parku se po roce 2000 změnilo. Postavila se severní a posléze i jižní tribuna Androva stadionu.

Díky měšťanské střelnici se dochovala sbírka střeleckých terčů s více než dvěmi sty kusy, která náleží k nejpočetnějším svého druhu na území České republiky.

Zdroj: MmOl