Policie na to upozornila a obec vyzvala, aby zařízení vypnula.

Jelikož obec má jiný postoj a semafory nezhasla, dostal magistrát na stůl oznámení o spáchání správního deliktu.

Obci nezbude, než zařízení za statisíce vyřadit z provozu.

„Tomu nerozumím! Proč zařízení, které objektivně pomohlo, nemůže sloužit i nadále," kroutila hlavou ředitelka místní základní a mateřské školy Zdeňka Vašíčková.

„Všichni vidíme, že auta na červenou zpomalují. Měli bychom předcházet nehodám a zvyšovat bezpečnost. Cestu přecházejí malé děti a auta si to valila hodně rychle. Až se něco stane, budeme všichni litovat, ale to bude pozdě," reagovala na zprávu, že využití zařízení odporuje stávající legislativě.

Policie: Semafory jsou na řízení 

Podobně to vidí i Petr Zmaškal, který má u průtahu obcí firmu a provoz sleduje.

Zastavovací semafor v Kožušanech-Tážalech„Semafory mají svůj účel. Vidím to dnes a denně. Na rovince jezdili běžně devadesátkou, teď si to nikdo nedovolí, a když za semaforem přidá, tak rychle jako dříve už nikdo nejede. Byla by chyba, pokud bychom o ně přišli," reagoval.

Semafory jako zbraň proti pirátům silnic však fungovat nemohou. Odporuje to tomu, jak je využití světelné signalizace nastaveno zákonem.

Zastavovací funguje tak, že na semaforech svítí červená, dokud přijíždějící auto nesníží rychlost na povolenou.

Zelená naskočí ve chvíli, kdy šofér zvedne nohu z plynu a stáhne rafičku tachometru.

„Semafory, jak je napsáno v zákoně o silničním provozu, slouží k řízení provozu, ne k zastavování vozidel jedoucích nedovolenou rychlostí," zdůraznil policejní mluvčí Josef Bednařík.

„Užití „zpomalovacích" semaforů v obci Kožušany – Tážaly je v rozporu se zákonem a policie nemůže vydat protizákonné souhlasné stanovisko s jeho dalším užíváním," uvedl.

Starosta: Není o co se opřít 

Provoz „zastavovací" světelné signalizace v Kožušanech – Tážalech je už v těchto dnech protizákonný. Obci vypršelo povolení.

"Bylo platné do 8. července 2013, od té doby je semafor provozován bez povolení, tedy v rozporu se zákonem o pozemních komunikacích," doplnil Bednařík.

Za delikt může dostat vesnice pokutu do 300 tisíc korun. Policie již vyzvala obec, aby zařízení vypnula.

„Protože nereagovala, museli jsme na Magistrát města Olomouce podat oznámení o spáchání správního deliktu," sdělil Bednařík.

Podle starosty Petra Mazala obci nezbývá, než semafory vypnout, i když s tím nesouhlasí.

„Další kroky nejsou možné. Musíme je povypínat, proto nemáme žádný právní nástroj, o který bychom se mohli opřít," pokrčil rameny starosta, který napsal na ministerstva a čekal, zda nepřijde jiný právní výklad.

„Budeme čekat na nový dopravní zákon a budeme věřit, že nám otevře cestu k tomu, abychom semafory mohli spustit," dodal.

Průjezdové radary? Nemáme na ně

Policie doporučila, ať obec zváží využití jiného opatření ke zpomalení provozu, například „průjezdové" radary.

„Ty změří vozidlo na začátku a poté na konci a prokáží, jestli motorista projel obcí povolenou rychlostí," upozornil na jinou možnost mluvčí Bednařík.

Obec podle starosty o nástroji moc dobře ví, ale nemá na něj peníze.

„Úsekové měření rychlosti je v trochu jiných relacích. Zatímco jeden semafor vyjde na 250 tisíc, úsekové měření by pro naši obec stálo několik milionů korun, pokud bychom vzhledem k délce úseku opatřili tři radary," spočítal.