„Tomu nerozumím! Proč zařízení, které objektivně pomohlo, nemůže sloužit i nadále," kroutila tehdy hlavou například ředitelka místní základní a mateřské školy.

„Všichni vidíme, že auta na červenou zpomalují. Měli bychom předcházet nehodám a zvyšovat bezpečnost," reagovala na zprávu, že využití zařízení odporuje stávající legislativě, prodavačka místní samoobsluhy.

V Drahlově, místní části Charvát, zpomalují piráty silnic figurínou připomínající policistu, kterou postavili na rušné místo u průtahu vesnicí.
Figurína "policajta" straší v Drahlově řidiče, a ti zpomalují

Do dvou zpomalovacích semaforů obec investovala stovky tisíc korun. Nové nařízení přišlo v době, kdy běžel zkušební provoz.

Policejní prezídium tehdy vydalo metodický pokyn, který konstatoval, že zpomalovací semafory nemohou být určeny k regulaci dopravy.

„My jsme je museli vypnout, byť se ve zkušebním provozu velmi osvědčily,“ poukázala místostarostka obce Michaela Sigmundová.

Zastavovací semafor v Kožušanech-Tážalech
Zastavovací semafory na piráty fungují. Kožušany je ale musí vypnout

Jinde v republice, kde už zpomalovací semafory fungovaly delší dobu a měly kompletní razítka, mohly zůstat. Jako účinný nástroj fungují dodnes.

Vynachválit si je nemůže například obec Plasy v Libereckém kraji, kde jimi krotí šoféry oboustranně na frekventovaném průtahu, silnici I/10.

„Jsme s nimi velice spokojeni. Náš úsek opatřený semafory měl při měření rychlosti nulové překročení. Funguje to,“ pochvaloval si nástroj starosta obce Milan Hloušek.

„Ano, nově legislativa neumožňuje instalovat tyto semafory na zpomalování rychlosti projíždějících vozidel, ale stávající mohou fungovat. Jsme moc rádi, že je máme,“ dodal.

Hustý provoz na silnici II/435 v Kožušanech-Tážalech ztrpčuje místním život. Listopad 2023
Na trase Olomouc - Tovačov platí zákaz kamionů. Chystá se radar

Tabule ukáže rychlost i SPZ

V Kožušanech-Tážalech byly sloupy s vypnutými barevnými světly a měřičem roky jen mementem dlouhodobé snahy vesnice usměrnit provoz na hlavním tahu mezi Olomoucí a Tovačovem.

V těchto dnech najde konstrukce nové využití.

„Aktuálně se chystá instalace cedule na měření rychlosti s využitím sloupu semaforu u vjezdu do obce od Olomouce a další cedule bude umístěná při vjezdu do obce od Charvát,“ sdělila Olomouckému deníku místostarostka s tím, že informační tabule bude ukazovat rychlost vozidel, včetně zobrazení registrační značky.

„Obec nemá právo vybírat pokuty za překročení rychlosti. Může tedy jen instalovat měřící cedule, které řidiče upozorní na to, jakou jedou rychlostí,“ poukázala na možnosti vesnice Sigmundová.

Cedule budou v obci uvedeny do provozu ještě v tomto čtvrtletí.

Těsně před vánočními svátky byla po rekonstrukci otevřena opravená silnice v Dlouhé Loučce na Olomoucku
Které krajské silnice letos opraví na Olomoucku? Tady je přehled

Měření hustoty provozu, včetně rychlosti projíždějících vozidel, vloni na přelomu listopadu a prosince ukázalo, že rychlost v Kožušanech-Tážalech překračuje většina šoférů. Maximální naměřená rychlost dosahovala 121 kilometrů v hodině. Povolenou rychlost v obci překročilo 61,5 procent vozidel.

Vedení obce se obává, že hustota provozu na silnici druhé třídy se ještě zvedne, a to s novým zvýšením poplatků mýtného pro kamiony od března letošního roku.