Ten bude hotový do konce letošního roku.

FNOL v areálu na Tabulovém vrchu má na padesát klinik, ústavů a oddělení.

„Je hodně rozlehlá a ještě přehlednější informační systém určitě přivítám. Poté, co vybudovali centrální blok, se ztrácím a nevím, jak se kam dostanu. Určitě to bude hlavně pro starší lidi přínosem,“ uvedla například pětašedesátiletá Alžběta Hrubá z Olomoucka.

Komplexní orientační systém v nemocnici dosud neexistoval. „Byly tu sice orientační plány a cedule s označením budov, ale chyběly směrové tabule a další prvky pro snazší orientaci. Určitě chceme, aby naše kvalitní péče a služby byly pro pacienty rychle a snadno dostupné, musíme jim tedy nejprve ukázat, jak se k nám mohou dostat,“ podotkl manažer marketingu FNOL Jan Bednář.

Projekt venkovního orientačního systému vznikal už v minulém roce, jeho postupná realizace probíhá od letošního jara.

„Časově je velmi náročná vzhledem k tomu, jak je areál nemocnice rozlehlý a kolik je tu pracovišť. Rozmístěno už je sedm velký tabulí s orientačním plánem, který se musel upravit podle projektu. Nyní probíhá montáž směrových tabulí. Celkově sestává systém z dvou set čtyřiceti cedulí a štítků,“ vysvětlil Bednář.

Základní ideou nového orientačního systému je podle slov Bednáře rozdělení rozsáhlého areálu do čtyř barevných zón.

„Pacient bude systémem nejprve naváděn do barevné zóny a teprve potom ke konkrétní budově. Přímo od obou vjezdů do areálu ale budou výrazné ukazatele směrovat k urgentnímu příjmu a úrazové ambulanci, což jsou pracoviště, kam nejčastěji směřují lidé s akutními potížemi,“ popsal manažer marketingu.

Vybudování orientačního systému přijde FNOL na necelý milion korun. Nemocnice tyto náklady uhradí z prostředků vybraných na regulačních poplatcích.

„Tak, jako se snažíme postupně upravovat čekárny a další prostory pro naše pacienty, i tímto způsobem plníme slib, že tyto finance využijeme pro zpříjemnění prostředí nemocnice,“ dodal Ing. Bednář. Za lékařskou péčí do FNOL každoročně zamíří takřka 800 000 pacientů.