„Pro nás je to velká oslava. Nachystali jsme si hned několik novinek a jednou z nich je i inteligentní značení, které ukazuje zda je na parkovišti u zoo volno nebo ne, chceme tak předejít zácpám v hlavní sezoně. Značka je umístěna na páteřní cestě, před odbočkou na Darwinovu ulici, do zoo," uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.

Jednou z důležitých akcí letošního roku je výstavba afrického pavilonu Kalahari, která by měla začít na podzim. Slavnostní poklepání se ale uskutečnilo už v úterý dopoledne.

Pavilon tak doplní centrální část zoo mezi rybníčkem a nástupištěm safari vláčku. Pod jednu střechu přivede několik druhů afrických zvířat.

„Jsou to surikaty, vedle nich najdou nový domov damani, hrabáči a medojedi. V současné době zoo chová surikaty pouze v malé, ne zcela vhodné expozici a damany kapské zatím jen v zázemí bez kontaktu s návštěvníky. Hrabáč kapský a medojed kapský jsou pak druhy, které v Olomouci ještě nebyly. V Evropě je chová jen pár zahrad," sdělila mluvčí zoo Karla Břečková.

Předpokládána cena afrického tropického pavilonu, který doplní vnitřní prohlídková trasa i prohlídkový chodník pro návštěvníky, je zhruba 9 milionů korun.

Otevřít by se měl příští rok, začátkem hlavní turistické sezony.

Slavnostní zahájení stavby afrického pavilonu Kalahari v olomoucké zooZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Slavnostní zahájení stavby afrického pavilonu Kalahari v olomoucké zoo. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Výběh pro mravenečníky a lenochody

Novinkou, na kterou se však návštěvníci mohou těšit už teď, je nový výběh pro mravenečníky a lenochody.

„Jsou to zvířata, která chováme dlouhodobě a jsme v tom velmi úspěšní, mravenčíky stromové odchovávají jen tři zoo v Evropě. Lenochody máme bohužel v zázemí a tak, když se na Jihoamerickém pavilonu, kam tato zvířata patří, uvolnil prostor po malpách plačtivých, výběh jsme přebudovali na společnou vnitřní i vnější expozici pro oba tyto druhy," vysvětlil Radomír Habáň.

Akvárium má nové sklo i obyvatele

Poslední velkou novinkou je proměna druhého největšího mořské akvária na pavilonu šelem.

„Původní vypouklé sklo nahradilo sklo rovné, poskytující kvalitnější pohled návštěvníkům. Nově v něm k vidění budou siby atlantské, které ještě bude následovat poslední doplněk, dvě trnuchy modroskvrnité, které jsou zatím umístěny v zázemí a aklimatizují se, protože přiletěly až z daleké Indonésie," podotkla mluvčí.

U příležitosti šedesátého výročí od otevření olomoucké zoo také vychází kniha, která popisuje vývoj zoologické zahrady rok za rokem až po současnost.

Nechybí v ní ani krásné obrázky zvířecích obyvatel a knihu si zájemci mohou v zoo samozřejmě koupit.

Více informací o olomoucké zoologické zahradě je na www.zoo-olomouc.cz