Šelmy se pak ve zhruba hektar a půl velkém areálu zabydlí ještě do konce letošního roku.

„Podle původního plánu byl termín do konce září, v průběhu stavby ale došlo k nějakým úpravám ze strany zoo a tím pádem se posunul i termín. Jsme na začátku listopadu, kdy je i návštěvnicky slabší období a navíc je tady další komplikace s dopravou, s příjezdem do zoologické zahrady," uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.

„Má být uzavřena ulice Darwinova a z tohoto důvodu jsme zvolili slavnostní otevření na začátek sezóny a výběh bude otevřen až na začátku jara,“ vysvětlil.

Vlky a medvědy v novém ale budou moci návštěvníci "neoficiálně" vidět ještě do konce roku.

„Budou mít možnost prohlédnout si i stavbu, jestli si ji budou moci i projít, to zatím ještě nechci předbíhat,“ řekl.

Nový výběh se skládá ze dvou částí, hlavní část je pro medvědy a druhá je zase určena pouze vlkům bílým.

„Mezi oběma částmi jsou průběhy, tak aby mohli žít společně. Pro návštěvníky je připravena velká přírodní lávka, ze které jsou obě části vidět a lávkou se dostanou na zakrytou terasu ze které je možno sledovat celý výběh,“ vysvětluje ředitel zoo.

„Pod ní jsou umístěné ubikace pro medvědy, kteří tady ještě nejsou. Ale dokončujeme poslední úpravy a samozřejmě v průběhu letošního roku bychom medvědy sem přesunuli do ubikace. Budou spát, takže nebudou chodit a do konce roku se přesunou i vlci,“ řekl Habáň.

Zoo chováme medvědy baribaly v nevyhovujících podmínkách, které byly ze strany návštěvníků i odborné veřejnosti kritizovány. Proto jsme přistoupili ke zlepšení podmínek a vybudovali jsme tento výběh. Bude tady pár medvědů a společnost jim budou dělat vlci bílí,“ řekl ředitel.

Vlci pak budou mít ve své části přístřešky, kde s vyhloubenými norami. Výstavba nového domova dvou šelem se vyšplhala přibližně na 7,5 milionů korun a je financována ve spolupráci s magistrátem města Olomouce.