„Kosmani jsou nepochybně nejmenšími opicemi světa. V lednu se rozhodli, že do nového měsíce vstoupí s dalšími členy navíc. O tuto posilu se postarala samice, která porodila dvojčata. Daří se jim výborně, ale prozatím nám mláďata téměř neukazují. Pořídit jejich snímky bylo dílem velkého štěstí,“ prozradila zooložka Jitka Vokurková. Mláďata se narodila 30. ledna.

Kosmany zakrslé chová olomoucká zoo už od roku 2000 a celkem se jim narodilo 127 potomků.

Novorozeně má jen 5 gramů

Kosmani náleží k drápkatým opicím a obývají jihoamerické deštné lesy. Mají přeměněné nehty na drápky a pro svůj malý vzrůst bývají označováni jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Dospělí kosmani váží 100 gramů, narozená mláďata okolo 5 až 7 gramů. Dožívají se deseti až patnácti let a skáčou do vzdálenosti pěti metrů. Samec se svým vzhledem neliší od samice.

„Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice. U podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Stávají se častým terčem dravců a hadů,“ vysvětlila mluvčí Zoologické zahrady na svatém Kopečku Iveta Gronská.

Nejradši mají stromovou pryskyřici

Kosmani zakrslí jsou nejmenším vyšším primátem na světě a nejoblíbenější druh potravy pro ně představuje stromová pryskyřice. Aby se k ní dostali, chytře a záměrně narušují svými ostrými řezáky kůru stromů. Rodina kosmanů se k takto narušeným stromům vrací.

Typickou rodinu kosmanů tvoří samice, samec a mláďata různého věku. Mláďata přitom po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci. Než se mládě ve věku deseti týdnů postaví na vlastní nohy, už je pořádný cvalík a váží zhruba polovinu toho, co jeho otec. V přírodě je tento druh nejvíce ohrožený kácením deštných lesů a odchytem pro chov jako domácí mazlíček.