„Aklimatizoval se výborně ve skupině, kde se i narodil, protože jsme matku v době předporodní neoddělovali. Z počátku se bál souseda geparda, což se ale vyřešilo pytlovinovou zástěnou. Prospívá více než dobře," popisovala mládě ošetřovatelka Stanislava Kořínková.

Zebry Chapmanovy chová olomoucká zoo od druhé poloviny 80. let. Zakladatelkami chovu tehdy byly Fialka, Vlaďka, Dáša a chovný hřebec Robin.

"Své poslání, rozmnožovat se, zebry naplňovaly beze zbytku. Robina měl vystřídat Mochomůrka z Liberce, ale na samice byl více než jedovatý. Tehdy již stárnoucí zebry se od něj dočkaly pouze agresivity a o nějakém páření nemohla být řeč," vzpomněla mluvčí zoo Iveta Gronská.

V té době chov zeber Chapmanových téměř zanikl. I kvůli situaci po roce 2000, kdy se zoologické zahrady potýkaly s nedostatkem chovu schopných samců.

„Současná skupina ale neveselou minulost ukončila," poznamenala Gronská. Olomoucké stádo čítá šest jedinců.

Proč má pruhy?

Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní, která je nejhojnější ze všech druhů zeber. Je o něco vzácnější než ostatní poddruhy.

„Její podkladová barva není bílá, ale nažloutlá, mezi černými pruhy má hnědavé mezipásy a pruhování sahá i na nohy, ale zde je úzké a nevýrazné," vysvětlovala mluvčí zoo.

A proč příroda obdařila lichokopytníka žijícího v savanské divočině tak nápadným zbarvením? Kontrastní pruhy paradoxně chrání zvíře před predátory.

„Střídání kontrastních barev rozostřuje obrys těla. Lovící šelma si proto předem musí vybrat jedince, který se stane její kořistí. Pokud se jí vyhlédnutý úlovek v nastalém zmatku ztratí mezi stovkami jiných zeber, má podstatně menší šanci na úspěch," uvedla objasňovala mluvčí zoo.

Někteří vědci ale nedávno přišli se závěrem, že příroda vybavila zebry pestrým ochranným zbarvením, aby byly méně atraktivní pro krvežíznivý hmyz – než-li „koně" se srstí tmavé barvy.