Jelikož nemá dostatek odborníků, začne v příštím roce spolupracovat s firmou Dalkia, dodavatelem tepla pro Olomouc, která má s provozem takových spaloven zkušenosti.

„Začali jsme o spolupráci uvažovat v loňském roce. Chceme kotelnu zefektivnit a zvýšit úspory. Náklady na energii a teplo jsou stejné jako dříve. Tím, že dochází ke zdražování, však přece jen nějaké úspory jsou. Rozhodli jsme se tedy navázat spolupráci s Dalkií, která má v této oblasti zkušenosti,“ řekl ředitel zoologické zahrady Radomír Habáň.

Drahá je zejména výroba dřevní štěpky, se kterou jsou spojené náklady na dopravu a speciální přístroj na zpracování. „Štěpka se vyrábí zejména z okousaných větví od zvířat a ještě nám sem vozí technické služby vánoční stromky a různé prořezávky. Něco je i z okolních lesů, kde se například dřevo těží,“ uvedl Habáň.

Od roku 2006 jsou u spalovny i kotle plynové. „Ty slouží jako náhradní zdroj tepla. Občas se vyskytnou drobné problémy a také je nutné kotle na biomasu vyčistit a tím přerušit provoz a zajistit náhradní zdroj tepla,“ dodal Habáň.

Zoologická zahrada přešla na tento alternativní zdroj energie zejména kvůli výpadkům proudu v zimních nočních hodinách a kvůli stále rostoucí spotřebě elektrické energie na vytápění.

Zoo měla i nadbytek dřevní hmoty, kterou musela spalovat na hromadách a hrozil tak požár. V letošním roce zahájila zahrada i zkušební provoz na výrobu elektrické energie. I s tím by měla pomoci právě společnost Dalkia.