„Navýšení běžného vstupného jsme dlouhý čas odkládali z důvodu budování inženýrských sítí, z něhož pramenila jistá omezení pro návštěvníky, kterých jsme si byli vědomi,“ vysvětlil ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň s tím, že při úpravě ceníku zoo zohledňuje požadavky na klasické rodinné vstupné a podporu záchranných projektů, a to ve formě příspěvku 2 Kč z ceny vstupného.

Na Svatém Kopečku město upravilo placení parkovného
Přemrštěné parkovné na Sv. Kopečku částečně zlevnilo. Jak a kde

Od března přistoupila zahrada také ke změně formátu rodinného vstupného.  „Rodinné vstupné přinášíme nově ve formátu 2+1, 2+2, 2+3, 2+4, přičemž u variant 2+1 a 2+4 bude navýšeno jen o 10 korun,“ informovala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Vstupné pro školy a psy zůstává neměnné. „Cena vláčku se z původních 50 navyšuje na 60 korun,“ sdělila.

Vstupné do Zoo OlomoucVstupné do Zoo OlomoucZdroj: Grafika: Deník

Rekordní návštěvnost

Zoo na Svatém Kopečku patří dlouhodobě mezi největší lákadla na turistické mapě Olomouckého kraje. Za loňský rok zaznamenala nejvyšší návštěvnost za posledních 25, když do ní zavítalo 381 818 lidí. Pro srovnání o rok dříve si ji prohlédlo 367 711 návštěvníků.

„Nejvítanějšími akcemi se staly Velikonoce, Předsletová konference čarodějnic, Večer duchů, Zoo světel a Víkend dětí,“ vyjmenovávala mluvčí zoo největší taháky loňského programu.

Zoo Olomouc. Ilustrační foto
Olomoucká zoo měla nejvyšší návštěvnost za čtvrt století. Chystá další investice

Na ploše 42 hektarů chová olomoucká zahrada 1828 jedinců ve 387 druzích. Rok 2023 přinesl odchov 266 mláďat. Významné odchovy se podařily například u hrabáčů kapských, banánovců obecných, pakoňů běloocasých, kozorožců kavkazských nebo vousáků senegalských.

Zoo Olomouc - vstupné od 1. března
sezonní (březen až říjen)

dospělý - 160 Kč
dítě od 3 do 15 let, student do 26 let - 120 Kč
dítě do 3 let – zdarma
rodinné vstupné 2+1 – 410 Kč
rodinné vstupné 2+2 – 520 Kč

Zoo Ostrava - ceník od 1. dubna
dospělý - 160 Kč
Dítě od 3 do 15 let a senior – 100 Kč

Zoo Brno - ceník od 1. března
dospělý - 180 Kč
senior nad 65 let, studenti a děti od 3 do 15 let – 120 Kč

Zoo Praha
dospělý – 330 Kč
dítě od 3 do 15 let – 250 Kč
student – 250 Kč
senioři do 70 let 150 Kč, senioři od 70 let 1 Kč

Zoo Zlín
Ceník s platností od 28. března zoo připravuje. Očekávat se dá navýšení ceny vstupného cca do 10 Kč
aktuální ceník v únoru 2024
dospělý - 125 Kč
dítě 3-15 let - 85 Kč
senior 60+ -105 Kč 

Nové restaurace a průchozí voliéra

Zoo vloni dokončila jeden z velkých projektů, když zpřístupnila poslední dvě etapy unikátního Safari, které přibližují lidem život zvířecích obyvatel Arktidy a Austrálie. U východu zase vznikla nová terarijní expozice. Pokračovaly rekonstrukce inženýrských sítí a motorizovaní návštěvníci zoo zaznamenali zásadní změnu v parkovacím systému. Nově se díky němu dozvědí informace o obsazenosti jednotlivých parkovacích ploch na Svatém Kopečku.

V letošním roce by mělo v zoo proběhnout dokončení návštěvnicky méně populárního projektu Rekonstrukce inženýrských sítí, přibydou přípravné projektové práce vzdělávacího centra Loděnka, nové restaurace a hospodářské budovy.

„Návštěvníci by se měli projít voliérou Bábovka, v níž se jim naskytne pohled na vodní kaskády s jezírkem a zimoviště ptáků,“ přiblížila Gronská plány pro letošní rok.

Zoo se podílí na řadě záchranných projektů. Nejvýznamnější je program Kukang věnující se ochraně outloňů a jejich biotopu na Sumatře.

„Prozatím jsme tyto projekty podporovali převážně formou členství, motivací dalších organizací, propagací, osvětou a vzděláváním veřejnosti na rozdíl od jiných zoologických zahrad po celém světě, které své záchranné programy a projekty podporují finančně,“ dodala mluvčí Iveta Gronská.