Projekt vyjde na jednadvacet milionů, třináct připutuje z Evropské unie. Stavba by měla být hotová do června příštího roku.

Zoo plánuje přebudovat vstup, který už kapacitně nedostačuje. Podle mluvčí zoo Hany Labské chce zahrada lidem umožnit rychlý a hladký přesun dovnitř i ven. Nový vchod bude totiž fungovat jako vstupní i výstupní brána.

„Lidé chodí do zoo už třicet let stejným prostorem. Ten však už nevyhovuje, počet návštěvníků se za ta léta zmnohonásobil. Proto jim chceme nabídnout komfortnější vchod do zoo. Pokud se ještě navíc podaří postavit v blízkosti zahrady nový parkovací dům a parkoviště, tak by celý přístupový areál mohl být opravdu velmi efektní a mohl by k nám přilákat ještě více návštěvníků,“ uvedla Labská.

Podoba nového vstupu do olomoucké zoo. Zdroj: Ateliér Bonmot
Podoba nového vstupu do olomoucké zoo. Zdroj: Ateliér Bonmot

U pokladen má být mořské akvárium

Podle architekta projektu Petra Mičoly z ateliéru Bonmot bude nový vstup do zoo velmi odlišný od toho, kterým návštěvníci nyní do zahrady proudí.

„Nahradí tak vstup velikosti tří unimobuněk, spojených střechou. Nový vstup tvoří mohutný zatravněný val na levé straně a tři k sobě přiřazené objekty se střechami, které budou osazené zelení, na straně pravé," sdělil Mičola.

„Budova symbolizuje kopec, snažíme se, aby působila přírodně. V levém křídle budou pokladny, tiskové a informační centrum a galerie, ve které se bude propagovat zoo, měla by tam být také drobná expozice a v dominantním místě u stanoviště pokladen mořské akvárium. Nad průchozím prostorem obě křídla spojí seminární místnost pro přednášky a prezentace,“ popsal architekt.

Pravou část obydlí lemuři kata, pro něž zde vzniknou dva otevřené výběhy, jeden vně a druhý uvnitř zahrady, které budou navazovat na ubikace a zázemí objektu. Opičky se budou moci mezi výběhy svobodně pohybovat.

Podoba nového vstupu do olomoucké zoo. Zdroj: Ateliér Bonmot

Výzkum lemurů i toalety

Stavby také doplní výzkumné pracoviště zaměřené na život lemurů.

„Druh vybral ředitel zoo. Shodli jsme se na něm, protože je komunikativní a má určitou zvláštnost. Má špatnou termoregulaci, proto se musí každé ráno dobít sluneční energií. Vnější výběh je situovaný na východ, takže hned po ránu se mohou lemuři posadit a vyhřívat se ve slunečních paprscích. Zajímavé je, že při tom rozpaží horní končetiny. Líbilo se nám, že tak můžou vítat návštěvníky. Tak se budou lidé na samém počátku cesty zoologickou zahradou setkávat s živočichem, který měl možná na počátku své cesty stejného prapředka,“ podotkl architekt.

Lemuři v olomoucké zoo

Objekty doplní i sociální zázemí. Před vchodem vznikne malé nádvoří. Aby se návštěvník dostal až ke vstupu bude muset překonat malý můstek, který oddělí všechny vnější plochy, jako je dětské hřiště, silnice a parkoviště, od prostorů souvisejících se vchodem.

Zoologická zahrada získala na stavbu nového vstupu a výběhu pro lemury kata dotace z Evropské unie. Celkové náklady se pohybují okolo jednadvaceti milionů korun, třináct přispěje EU.

Stavět se začne už letos

Rada města musela zoo jako své příspěvkové organizaci přijetí dotace schválit. Učinila tak na svém úterním zasedání.

„Na financování projektu se budeme podílet deseti procenty, pět procent by mělo jít ještě ze státního rozpočtu. Zbytek pak uhradí zahrada ze svých zdrojů,“ vysvětlil náměstek primátora Svatopluk Ščudlík.

Začít se stavbou by se mělo ještě letos. Nového vstupu lidé nejspíše využijí už v červnu příštího roku.

Projekt vznikl ze spolupráce mezi olomouckou zoo a zahradou v polské Opoli. V galerii, která bude součástí nového vstupu, se návštěvníci dozvědí informace nejenom o svatokopecké zoo, ale také o té opolské.

V Opoli za stejnou sumu, tedy jednadvacet milionů korun, postaví výběh pro žirafy. V obou zařízeních budou mít návštěvníci k dispozici propagační materiály v polštině i češtině, navíc zahrady také vytvoří polskou a českou jazykovou mutaci webových stránek.