V zoologické zahradě na Svatém Kopečku odhadují škody na nejméně sto tisíc korun. V celé zoo vítr skácel asi patnáct stromů, pracovníci je odstraňovali ještě včera.

„Většina jich spadla ve výběhu u kozorožců sibiřských a makaků červenolících. Padající kmeny způsobily na elektrických ohradnících a oplocení škody za téměř osmdesát tisíc korun, dalších dvacet tisíc korun představuje škoda na zeleni. Jsme rádi, že při vichřici nebylo zraněno žádné z chovaných zvířat,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Hana Labská.

Následky po řádění orkánu Emma zjišťovali v pondělí i pracovníci Správy lesů města Olomouce (SLMO). Lesníci odhadují, že vichr vyvrátil asi tři tisíce kubíků dřevní hmoty.

„Je to třetina toho, co loni poškodil hurikán Kyrill. Nepříjemné je, že se jedná o zlomy. Polámané kmeny se nedají použít pro zpracování na pile, za dřevo z této kalamity dostaneme méně peněz. Ztráty zatím dosahují asi dvou milionů korun,“ sdělil ředitel SLMO Roman Šimek.

Dalším problémem je, že jsou polámané stromy rozesety na většině území městských lesů.

„Nejhorší situace je v okolí Huzové. Zpracování dřeva bude časově náročné. Budeme rádi, když to stihneme do konce června. Musíme však kvůli tomu zastavit běžnou těžbu,“ dodal Šimek.

Ztráty postupně vyčíslují také zaměstnanci Lesů České republiky. Na porostech, které spravuje Lesní správa (LS) Šternberk vichřice zničila asi dvacet tisíc kubíků dřeva.

„Zhruba polovinu tohoto množství vítr poškodil v oblasti Loštic a Mírova a přibližně čtvrtinu v Dětřichově, Moravském Berouně a Domašově nad Bystřicí. Spousta lesních cest je stále neprůjezdných, z tráty ještě mohou narůst,“ řekl zástupce lesního správce LS Šternberk Jiří Eichler.

Přímo v Olomouci odhaduje magistrát náklady na odstranění škod na městské zeleni a na novou výsadbu na půl milionu korun (více zde).