„Vedení zoo se na nás obrátilo s prosbou, zda takový materiál nemůžeme sehnat. Oslovili jsme proto olomoucké dobrovolné hasiče, ti udělali revizi svých zásob a našlo se třicet pět starších vysloužilých hadic, které určitě ještě odvedou dobrou službu mezi zvířaty,“ popsal náměstek primátora Martin Major.

Dárek pomůže obohatit život chovaných zvířat, třeba primátů. „Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně blízké a přirozené a rozptýlila se jim pozornost. Navíc to má i druhotný dopad – pohled na zvíře, které se baví, baví i návštěvníky,“ vysvětlila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Zoo Olomouc, 18. dubna 2021
Hurá do olomoucké zoo! Láká davy i bez pavilonů

Doby, kdy se zvíře pohybovalo v holé kleci bez jakékoliv přírodniny, jsou podle mluvčí dávno minulostí. „Dnes zahrady dbají na to, aby připodobnily výběhy co nejvíce prostředí, v němž zvířata žijí ve volné přírodě,“ poukázala.

Nejčastější způsob využití takzvaného enrichmentu představuje potrava. „Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji,“ popisovala mluvčí.

Oblíbeným postupem je třeba zamrazení potravy do ledu určitého tvaru. Zvíře se zabaví hned dvakrát – nejprve si s ledem hraje a poté se baví „dolováním“ potravy.

„Další příklad ilustruje bambusový tubus s červy, případně jakékoliv pletence z hasičských hadic, v nichž může být potrava rovněž uschována. Například jaguárům se maso věší na strom pomocí kladky,“ vyjmenovávala příklady enrichmentu.