„Mládě, které se jmenuje Hugo, se narodilo 19. srpna v pravé poledne. Je to první sameček, který se tady narodil. Celkově je pak šestým mládětem naší hroší maminky Blanky,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.

Podle ošetřovatelky, která v pátek Huga vážila, má koupání mladý sameček opravdu rád. „Teď se koupe už jen jednou denně, ještě minulý týden to však bylo čtyřikrát a to vždy, když se kontrolovala váha. Koupání ve vlažné vodě má hodně rád,“ řekla ošetřovatelka Hana Geráková s tím, že hrošíka ze začátku dokrmovali.

„Teď jsme navážili osm kilo čtyřicet, porodní váha byla o tři kila nižší. Prospívá dobře, proto se přestalo dokrmovat. Teď pije mléko od maminky,“ pokračovala ošetřovatelka.

Mládě bude do dvou let žít se svou matkou Blankou. Poté koordinátorka chovu hrošíků liberijských najde pro Huga nové působiště. „Vzhledem k tomu, že v současné době vládne mezi hrošíky liberijskými, chovanými v evropských zoo, nedostatek samců, bude o něj jistě velký zájem,“ doplnila Labská.

Dospělý jedinec váží 160 až 270 kilogramů, v zajetí se pak dožívá třicet až čtyřicet let. Hrošíky liberijské chová ZOO Olomouc od roku 1987. Páru se narodila již čtyři mláďata: Viktorka, Tereza a Lady, čtvrté mládě narozené v loňském roce uhynulo čtyřiadvacet hodin po porodu.