Nakonec se ale radní rozhodli, že funkcí zatím dočasně pověří Radomíra Habáně, který v zoo působí už deset let.

„Výběrové řízení se nevypisovalo z toho důvodu, že rada zvolila variantu, kdy máme u příspěvkových organizací možnost i bez výběrového řízení jmenovat ředitele. Uvidíme, jak se nám pověřený ředitel osvědčí, a podle toho ho buď potvrdíme, nebo se vypíše výběrové řízení,“ uvedl náměstek primátora Svatopluk Ščudlík (ČSSD).

„Počítal jsem s tím, že bude výběrové řízení. Mohlo být vypsáno, ale jak se rozhodla rada a magistrát, to už bylo na nich. Oni jsou zřizovateli,“ uvedl nově vybraný šéf zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Slibuje, že vyřeší například parkování u zoo. Doposud zde návštěvníci často zažívají dopravní kolapsy.

Podle náměstka Ščudlíka má Habáň praxi z předchozího působení v olomoucké zoo a nebude tak narušena kontinuita řízení organizace. „Zoologická zahrada je specifický podnik. V tomto případě se obávám, že kdyby tam přišel někdo cizí zvenku, že by to bylo spíš na škodu,“ dodal.

Habáň by měl být dočasným ředitelem do 31. srpna tohoto roku a teprve pak se radní rozhodnou, zda ho jmenují nebo vypíší výběrové řízení. I ředitel zoologické zahrady Lešná na Zlínsku říká, že je lepší, když stojí ve vedení zoo člověk, který tam už dříve pracoval.

„Osobně si myslím, že dnes je situace složitá a to jak po stránce, odborné zoologické, veterinární nebo legislativní, která se týká i například mezinárodních práv. Aproto je lepší, když se ředitelem stane člověk pocházející ze zoologické zahrady. Tedy pokud k tomu má předpoklady i jiné, nejen odborně zoologické, ale musí mít samozřejmě přehled i o ekonomice a musí být i výborným manažerem,“ uvedl šéf Zoo Lešná Ivo Klika.

„Jak znám pana Habáně, je to velmi klidný, šikovný člověk. Myslím si, že je tím, kdo je na správném místě. A vůbec mi nevadí, že nevzešel z výběrového řízení. Kandidáti leckdy nemají ani ponětí o tom, o jakou problematiku jde,“ dodal Klika.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika