Obrovský zájem je během letních prázdnin o olomouckou zoologickou zahradu. Loni v červenci tam zavítalo 65 507 návštěvníků a předloni jich bylo 67 421, letos jich za stejný měsíc přijelo 88 190.

„Je to návštěvnický rekord za posledních deset let. Tak velký zájem turistů nás moc těší. Přijíždějí z celé České republiky, ale měli jsme tady i zájezd z Polska,“ řekla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Aby návštěvníci nemuseli stát ve frontách u pokladen, doporučuje nákup vstupenek on-line.

„Je to jedna z letošních novinek, zavedli jsme ji na jaře kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem a ujala se,“ poznamenala mluvčí zoologické zahrady. Svatokopecký areál turistům nově nabízí první vlčí safari v České republice.

Na Bouzově i okruh pro rodiny s pejsky

Jen během července si přijelo prohlédnout krásy pohádkového hradu Bouzova přes 27 tisíc lidí.

„Měli jsme o tisíc návštěvníků více než ve stejném měsíci loni i předloni. Zvládáme to také díky tomu, že máme více prohlídkových okruhů. Přidali jsme speciální prohlídkovou trasu pro rodiny s pejsky, která vede příkopem kolem téměř celého hradu. Tuto novinku jsme nabídli v době koronaviru a je o ni tak velký zájem, že jsme ji zachovali také o prázdninách,“ informovala kastelánka Zuzana Šulcová.

S větším počtem návštěvníků se prodlužují fronty u pokladen, proto také na Bouzově doporučují koupit si s předstihem vstupenky přes internet.

„Lidé si mohou předem vybrat den i hodinu. Mají pak jistotu, že se na konkrétní prohlídku v požadovaný čas opravdu dostanou a bez zbytečného čekání ve frontě,“ dodala bouzovská kastelánka.

I o Poštovní štolu je zájem veliký

Velký zájem je o prohlídky Poštovní štoly ve Zlatých Horách.

„Turistů je opravdu požehnaně a to máme nově otevřeno i v pondělí. Minulý týden už jsme museli některé zájemce bohužel odřeknout. Bylo jich tolik, že se to kapacitně nedalo zvládnout. Rozhodně je lepší si pár dní předem zavolat a termín prohlídky si rezervovat. Nedoporučuji jezdit bez objednání rovnou ke štole, aby lidé nevážili cestu zbytečně,“ poradil průvodce podzemím Jan Fröhlich.

Kdo nestihne prohlídku unikátní Poštovní štoly během letních prázdnin, může do Zlatých Hor přijet na podzim.

„Provádíme také v říjnu a listopadu. S většími skupinkami zájemců je možné se domluvit na individuálních prohlídkách,“ poznamenal průvodce Poštovní štolou.

Pod Kosířem lákají na Mánesa i Svěrákovi

Větší počty turistů v těchto dnech provádějí také v zámku v Čechách pod Kosířem.

„Jezdí jich víc než v minulosti. Je vidět, že spousta lidí se rozhodla strávit dovolenou v tuzemsku a do zahraničí se letos kvůli koronaviru nevydají,“ řekl zástupce kastelána Jaromír Král.

Areál v Čechách pod Kosířem nabízí prohlídky zámku, parku, filmové expozice Jana a Zdeňka Svěrákových, expozici kreseb Josefa Mánesa, expozici historických bicyklů a občerstvení v příjemné kavárně.

I do jeskyní na on-line vstupenky

V parných srpnových dnech mnozí hledají příjemné ochlazení ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou, kde se teplota pohybuje kolem patnácti stupňů Celsia.

„Návštěvnost je překvapivě vysoká už od července. Lidé opravdu dali přednost tuzemsku a teď v horkém počasí je jich ještě více. Výpadek kvůli koronaviru sice už nedoženeme, ale současný zájem turistů nás velmi těší,“ sdělila vedoucí jeskyní Barbora Šimečková.

Aby lidé nestáli dlouhé fronty na vstupenky, také doporučuje nákup on-line.

„Jen je potřeba, aby návštěvníci byli pozorní a přijeli v konkrétní den a hodinu. Často se bohužel stává, že se vstupenkami koupenými přes internet přijedou už o den dříve nebo naopak o den později, což je ta horší varianta a lístek jim pak bohužel bez náhrady ´propadne´,“ upozornila Barbora Šimečková.