Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zolova ulice je po opravě bezpečnější, ale ne úplně

Olomouc – Nový přechod na frekventované silnici v Zolově ulici ve Slavoníně u zdejší školy, opravené inženýrské sítě, deset nových parkovacích stání, ale především vyčištění přes dva kilometry dlouhého úseku koryta Nemilanky, která zaplavovala obydlí a zahrady obyvatel Slavonína a Nemilan.

9.12.2011
SDÍLEJ:

Nový přechod v Zolově ulici v Olomouci - SlavoníněFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

To vše stihli pracovníci Povodí Moravy a stavební dělníci pracující na rekonstrukci Zolovy ulice za uplynulé tři měsíce.

Vyřešení situace bezpečného přecházení je však podle místních pouze polovičaté. Na silnici, která patří do krajského majetku, se v nejbližší době však další kroky k nápravě nechystají.

Ulicí Zolova vede frekventovaná krajská komunikace. Zdejší obyvatelé řadu let volali po vyřešení nebezpečného překonávání cesty.

Ačkoli během uplynulých třech měsíců vznikl v křižovatce s ulicí Jižní u základní školy nový přechod s dělícím ostrůvkem a další ostrůvek přibyl mezi Jižní a Arbesovou ulicí, s řešením nejsou zejména matky s dětmi zcela spokojeny.

„Je to kus práce, za který jsme samozřejmě moc rádi, situace ale není dořešená. Když děti přejdou od školy, dojdou k parkovišti, odkud nemají směrem ke Kyselovské ulici žádný chodník, natož tak další přechod. Stejně tak chybí i na druhé straně směrem k nákupní zóně či na Nedvězí,“ řekla Žaneta Kalodová, která se zúčastnila ve slavnostního ukončení opravy ulice Zolova a dokončení tříetapového čištění Nemilanky.

Každý měsíc mladá maminka píše na město, aby pomohlo s nápravou.

„Jsme si vědomi problému. Přechod i chodníky zde opravdu chybí. Komunikace ale není naše, bude záležet, jestli se zde uskuteční další záměr kraje. Současně s ním bychom zde vybudovali chybějící chodníky,“ odpověděl Ivo Vlach, první náměstek olomouckého primátora.

Nový přechod v Zolově ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Rekonstrukce za 15 milionů

Rekonstrukce jmenované ulice, zahrnující úpravu zatrubněné části říčky, opravu komunikace a vybudování nového přechodu pro chodce v Zolově ulici stála 15 milionů korun.

„Částkou 2,3 milionu korun se na realizačních nákladech podílel také Olomoucký kraj,“ uvedla Jana Doleželová, mluvčí olomoucké radnice, která platila většinu zásahů.

Na provedené stavební úpravy na prostranství před základní školou by mělo v budoucnu navázat vybudování nové okružní křižovatky, a to v režii kraje.

Uvedená akce je však prozatím v nedohlednu. Podle slov vedoucího oddělení silničního hospodářství na Krajském úřadě v Olomouci Ladislava Růžičky, se zmíněným záměrem krajský rozpočet pro příští rok nepočítá.

Nový přechod v Zolově ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Z Nemilanky vytěžili 2000 kubíků

Pozitivním výsledkem ve Slavoníně však je vyčištění dva kilometry a dvě stě metrů dlouhého úseku toku Nemilanky, která několikrát svým vylitím znepříjemnila místním život. Od října odvezly nákladní vozy na skládku téměř dva tisíce metrů krychlových vytěženého materiálu.

„Výsledek je výborný, což dokazuje pokles hladiny o 60 až 70 centimetrů,“ řekl Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy.

Podle jeho slov se akce, při které došlo k vyčištění jak koryta tak i zatrubněné části toku, obešla bez větších komplikací. A to i přesto, že se pracovníci povodí pohybovali po soukromých pozemcích místních. Velkým plusem byla dostatečná komunikace s obyvateli.

„Snažili jsme se o maximální informovanost občanů v lokalitách, kde akce probíhala. To se ukázalo jako dobrá strategie. Spolupráce s místními byla velmi dobrá,“ pochválil Martin Novotný,olomoucký primátor.

Magistrátní pracovníci se zaměstnanci Povodí Moravy dělali osobní pochůzky.

„Lidé si uvědomili, že veškerá opatření ve svém konečném důsledku chrání jejich majetek. Také díky tomu šla práce hladce,“ doplnil Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí.

Peníze na vyčištění toku získalo město spolu s Povodím Moravy z rozpočtu Ministerstva zemědělství, a to v částce 3,9 milionu korun. Město pak zaplatilo 2,4 milionu korun.

Čištění Nemilanky je jen jedním z celého komplexu protipovodňových opatření.

„V budoucnu je žádoucí zadržet povrchovou vodu v krajině, provést opatření na zemědělské půdě a vybudovat poldr, který by vodu zadržel. Je to velmi složitý a finančně náročný proces, který naráží na vlastnické vztahy i otázky ochrany přírody i krajiny,“ vysvětlil primátor Martin Novotný.

„Magistrát se bude také věnovat kontrolám nakládání s vodami v lokalitě Horní Lán, kde je obchodní centrum,“ doplnil Petr Loyka.

Autor: Veronika Kolesárová

Místo události:
9.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Povodí Moravy dokončilo kácení stromů na břehu Moravy kvůli protipovodňové ochraně centra Olomouce.
9

Stromy, které padly kvůli ochraně před povodněmi, slouží jako broukoviště

Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Odloženo. Policie po prošetření nešťastné události, k níž došlo v polovině července v olomoucké zoo, neobvinila příbuzného, který vzal tříletou dívenku na výlet a neuhlídal ji u vlčího výběhu, kde šelma poranila dítěti koleno. Matka holčičky se za muže postavila.

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení