Šlo o pravidelnou seč, kterou podle kritiků někdo naplánoval od stolu na dobu, kdy louky zdobilo nejvíce ocúnů. Spor řešilo i vedení městyse v Náměšti na Hané. Žencům vytklo, že tentokrát zřejmě moc nepřemýšleli.

„Když jsme se jeli podívat do Terezského údolí, nebyl tam téměř žádný ocún. Všechny louky byly důsledně posekány. A ta první, která mne rozčílila nejvíce, byla posekaná už počátkem září," popisovala Eliška Vrzalová.

Kvůli „likvidaci" ocúnů v turisty vyhledávaném údolí se obrátila na Olomoucký deník. „To, že ocún není chráněn, nezajímá návštěvníky, kteří se jedou na tu krásu schválně podívat. Jde o jednu z nejzajímavějších tuzemských rostlin, která má v Evropě jeden z vůbec nejdelších květů. Myslím, že si zaslouží, aby alespoň ten měsíc jí určený ke květu, měla právo kvést," hněvala se.

Lidem se zásah nelíbil

Lidé se kvůli pokoseným ocúnům obraceli i na městys. Starostka Náměště na Hané Marta Husičková potvrdila, že se ocúny v Terezském údolí musela letos zabývat, protože se lidem nelíbil zásah, při kterém z luk zmizely téměř všechny růžové květy.

„Lidé si stěžovali, ale my nemáme péči o Terezské údolí na starosti. Celé mi to připadá, že selhal lidský faktor. Někdo od stolu rozhodl, místo aby se šel podívat, jestli kvetou ocúny. Je to škoda, mohli seč o týden odložit a nebyly by žádné problémy. Moc zřejmě nepřemýšleli," reagovala.

Management luk má na starosti Sagittaria, sdružení pro ochranu přírody střední Moravy. Poukazuje na to, že na loukách roste a žije množství druhů, což je do značné míry umožněno právě lidskou činností.

Sečení  luk rostlině pomáhá

„S ohledem na chráněné druhy, například modráska bahenního, se na loukách provádí druhá seč někdy od půlky srpna do konce září, což je zrovna doba, kdy kvetou ocúny. Nejde o chráněný druh a je ho tam habaděj. To, že se louky sečou a udržují, mu pomáhá. Kdybychom louky nesekli, nejenže květy nebudou vidět, ale zanáletují se dřevinami a luční druhy, což je i ocún, přijdou o potřebné podmínky," vysvětloval Michal Krátký ze Sagittarie.

Letos začaly ocúny kvést už počátkem druhého srpnového týdne a kvetou stále, a to i na loukách, které jsou posečené.

„Bohužel vždy se trefíme do kvetení ocúnu. Jsou tam mnohatisícové populace. Jeden den něco posečeme, louky se sečou na dvakrát až třikrát, a vždy zůstane část populace nedotčena," uvedl Krátký.

Kritikům vzkázal, že stačí počkat pár dní po kosení a opět se mohou pokochat pohledem na tuto podzimní ozdobu Terezského údolí.

„Seč populaci ocúnu nijak neškodí. Semena odplodí v zemi až na jaře dalšího roku, jejich reprodukce není sečí zmařena. Na loukách kvetou stovky dalších kytek a sečí se vždy trefíme do doby kvetení některých z nich. Tak to prostě je. To bychom nikdy neposekli," vysvětloval Krátký.