Na webu Arniky www.alejroku.cz mohou přihlašovat fotografie stromořadí, která vyfotili nebo ještě do 30. září vyfotí při toulkách krajinou.

Anketa je celorepubliková a podle organizátorů má každý kraj už aspoň jedno želízko v ohni. U jednotlivých nominací je možné nahrát až tři obrázky a napsat krátký příběh, proč je zrovna tato alej nejlepší kandidátkou na vítězství. Z Olomoucka lidé zatím přihlásili zámeckou alej v Náměšti na Hané.

„Stromořadí mají svůj půvab v každé roční době. Aleje jsou úchvatným fenoménem naší země, navíc nám pomáhají v orientaci. V létě chrání lidské i zvířecí cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku," uvedl mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Nejpopulárnější alej vyberou svým hlasováním na internetu sami lidé – tato část ankety bude spuštěna v říjnu. Do letošního ročníku připravila Arnika novinku. Vyhlašovat se budou vítězná stromořadí také v jednotlivých krajích.