Proměnou projde i kavárna v budově Muzea umění s výlohou do ulice. Nový nájemce pro zrekonstruované prostory je vybraný.

Zavedené Café 87, které tam fungovalo dlouhá léta, už ukončilo provoz. S nápisem "Nechceme, ale musíme odejít" kavárna zavřela 27. ledna a přestěhovala se jinam.  

„Ano, odcházím nedobrovolně, protože mi pan ředitel ukončil pronájem,“ stroze okomentovala situaci provozovatelka Café 87 Věra Brožová.

Zákazníkům nabízela několik druhů kávy, sendviče, sladké pečivo či snídaňová menu téměř 16 let. Po přestavbě se už nevrátí.

Na stejném místě vznikne nová kavárna s jiným provozovatelem.

„Soutěž na pronájem provozovny vyhrála už loni společnost Foodie point s.r.o. Po modernizaci kina Central se změní nejen podoba kavárny, ale i její název,“ potvrdil Kasal.

Nový nájemce se prý na budoucím vzhledu podniku podílí. Firmám předložil vizualizaci, jak by si prostory představoval. Vítěz výběrového řízení se návrhu přizpůsobí.

Začnou letos, skončí za rok

Plánovanou přeměnu bývalého kina Central na multifunkční prostor oddalovaly majetkoprávní vztahy, které se již podařilo vyřešit. Také chyběly peníze, původně 50 milionů korun.

Přestože se kvůli nárůstu cen ve stavebnictví práce prodraží na 65 milionů, ministerstvo kultury v roce 2017 přislíbilo dotace.

Muzeu umění už tedy nestojí nic v cestě k vypsání soutěže pro firmy, jež mají zájem realizovat rekonstrukci kina a přestavbu budovy.

„Soutěž bude vyhlášena pravděpodobně už teď v únoru a výběrové řízení potrvá zhruba tři měsíce,“ řekl mluvčí olomouckého Muzea umění Tomáš Kasal.

S přestavbou by vítězná firma mohla začít na podzim. Jak dlouho práce potrvají, není zatím jasné.

"Hotovo by mělo být v září 2020. Bylo by to ideální, ale zatím se jedná spíše o orientační termín," doplnil.

Kino Central pod sálem Divadla hudby je kvůli havarijnímu stavu uzavřené už přes 10 let.