Už třináct let se Věra Doležalová z Horky nad Moravou věnuje malování kraslic. V jejích rukou se obyčejné slepičí vejce mění v umělecké dílo. V minulém týdnu její zdobená vajíčka získala ocenění.

Dostala totiž značku Haná regionální produkt, která garantuje původ z Hané, originalitu a vazbu výrobku na tradice oblasti.

Kromě Věry Doležalové získalo od odborné komise certifikát dalších deset řemeslníků. Od začátku fungování se může značkou pochlubit celkem devatenáct výrobců.

Věře Doležalové se malování kraslic vždycky líbilo. Před třinácti lety se o to poprvé pokusila a už u toho zůstala. Vajíčka barví zelenou, černou a červenou barvou.

Jsou to barvy Hané, které se podle umělkyně na kraslici hodí nejlépe. Pak na ně lepí ornamenty z kousků slámy nebo je zdobí voskem.

O certifikát si zažádala, protože chtěla, aby se o její dovednosti dozvěděli lidé i za hranicí Horky nad Moravou, kde žije a věnuje se malování.

„Velmi mě potěšilo, že jsem značku získala. Je to ocenění mé práce. Navíc se více lidí dozví, jak krásné věci na Hané vznikají,“ podotkla.

O značku mohou žádat všichni šikovní řemeslníci nejen z Olomoucka, ale z celé Hané, která dohromady čítá tři sta třicet tři obcí. Do posledního kola se přihlásilo jedenáct výrobců.

„Každý z nich se může pochlubit originálními výrobky. Hodně se líbily kraslice paní Doležalové. Potěšilo nás také, že se o certifikát ucházela Jarmila Podhorná, která lidem nabízí tinktury z pupenů rostlin,“ vysvětlila Julie Zendulková, předsedkyně místní akční skupiny Moravská cesta, která má udělování certifikátu na starosti.

Svatební koláče i malované hodiny

Značku může nově používat například i Miloslava Vlková s tkanými výrobky, Jiří Tomanec se svými bronzovými šperky nebo Ludmila a Vladimír Studení, kteří pečou perníky z forem.

„Také jsme se rozhodli, že značku mohou mít výrobky ze slámy a lýka Miloslavy Zatloukalové a kartáče z přírodních žíní Aloise Slepánka. Romana Hinerová si značku vysloužila za zdobené svíce a přání, Ivana Bělařová za keramiku, Zdeněk Grňa za výborné svatební koláčky a Jitka Helová za originální malované hodiny,“ popsala Zendulková.

Komise, která o udělení certifikátu rozhoduje, u všech výrobků hodnotí základní kritéria, k nimž patří místní původ, kvalita, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu.

„Značka má pak sloužit ke zviditelnění místních řemeslníků,“ poznamenala Zendulková.

Ceny předají na Jízdě králů

Všichni ocenění výrobci si certifikát slavnostně převezmou v neděli 3. července při příležitosti tradiční národopisné slavnosti Jízda králů v Doloplazech na Olomoucku.

„Součástí akce bude také jarmark produktů, na kterém budou nabízet své domácí výrobky právě držitelé regionální značky,“ doplnila Zendulková.

Další kolo certifikace se bude konat letos v listopadu. Celkově už smí značku používat devatenáct řemeslníků. V předchozím kole ji získalo osm výrobců, mezi nimi například Jarmila Vitoslavská za výrobu hanáckých krojů nebo Zbyněk Poštulka za tvarůžkové moučníky.

Regionální značku mají i severní okresy Olomouckého kraje. Jeseníky regionální produkt smí užívat například Loučenské pivo Václav z Kout nad Desnou, lovecké a užitkové nože Martina Pospíchala nebo čerstvé ovčí a kravské sýry z farmy v Brníčku.