Nařízení má platit i pro kamiony, které na zasněžených silnicích často zapadnou a blokují provoz. Konkrétní umístění pak budou řešit příslušní správci silnic ve spolupráci s policií.

„Návrhy na osazení jednotlivých úseků se budeme zabývat až po schválení vyhlášky, zatím ještě není jasná její finální podoba. V úvahu samozřejmě připadají zvláště horské oblasti na severu kraje, tedy Jesenicko nebo oblast kolem Červenohorského sedla,“ uvedl ředitel Správy silnic Olomouckého kraje Drahomír Babnič.

Řidiči, který by takto označený úsek projel na letních pneumatikách, pak hrozí ztráta jednoho bodu a bloková pokuta až 2 tisíce korun.

„Je možné, že absenci zimních pneumatik zohlední také pojišťovny ve smlouvách o povinném ručení. Pokud někdo zaviní dopravní nehodu s letními pneumatikami v úseku, kde měl mít zimní, nemusí pojišťovna povinné ručení plnit. To znamená, že škodu bude muset zaplatit sám viník. Obdobně je to třeba s alkoholem,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Vyhláška, kterou se chystá v nejbližších dnech podepsat ministr dopravy Aleš Řebíček, omezuje platnost nové značky na období od 1. listopadu do 30. dubna, provoz by se jí tedy do konce zimy řídil už jen dva měsíce.

„Znění vyhlášky je nyní v připomínkovém řízení. Návrh na začátek platnosti je 1. březen 2008,“ doplnil Hanzelka.