„Musel jsem otevřít. Lidé volali, psali, nechtěl jsem je zklamat,“ usmíval v sobotu odpoledne úspěšný štarnovský zmrzlinář Michal Čouka. „Je to jen na pár dní. S ochlazením zavřu, vyčistím stroje a budu čekat na sluníčko,“ dodal.

Na návsi s populárním sezonním podnikem bylo plno. Ve stojanech na kola cyklisté marně hledali místečko. „Dívej tu frontu! Ale to je tady vždycky, Hlavní věc, že má otevřeno,“ hodnotili situaci muž a žena v cyklistickém ustrojení, kteří právě dorazili do cíle.

V nabídce bylo tradičně osm druhů točené zmrzliny, horké maliny, tříště a další dobroty. „Letos, do prázdnin, nově nabídneme třenou zmrzlinu – dalších šest druhů zmrzliny. Na to se moc těším. Úplná špička,“ pochlubil se zmrzlinář nově pořízenou technologií.

Vzhledem k vyšším vstupním nákladům letos musel zdražit. V průměru o osm procent. „Přes vysokou kvalitu se snažím držet ceny co možná nejníže. Chci, ať jsou zákazníci spokojeni a rádi se k nám vracejí,“ vysvětloval Michal Čouka.

V takřka letním odpoledni se lidé sjížděli i do Příkaz, kde v sezoně nabízejí točenou zmrzlinu v přestavěné zemědělské váze na okraji obce. Zájem byl i tady velký. Standardně má zmrzlinárna v nabídce čtyři druhy zmrzliny.

„Fronty jsou. Vidíte sama. Je hezky, tak lidé vyrazili, za což jsme rádi,“ usmívala se provozní Petra Kurajová. I zde museli zvýšit ceny. „V průměru o deset procent,“ upřesnila.

V sobotu odpoledne naměřili meteorologové v Olomouckém kraji nejvyšší teplotu v Přerově 21,1 stupně Celsia. Na stanici v Olomouci pak o stupeň méně - 20,1.

„V neděli bude více oblačnosti, už to nebude s tak modrou oblohou, ale může být stejně anebo o stupínek tepleji,“ sdělil vedoucí ostravského předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Roman Volný.

Po neděli však přijde ochlazení a občasný déšť nebo přeháňky. V pondělí teplota spadne na 12 a 16 stupňů, v úterý budou odpolední maxima v Olomouckém kraji 10 až 14 a ve středu jen 7 až 11 stupňů Celsia.