Historická budova zemědělské váhy u Příkaz léta chátrala.  „V posledních letech sloužila jako výkupna starého železa. Manžel jezdil okolo a bylo mu líto, že objekt chátrá. Viděl v něm potenciál, tak jsme budovu od družstva odkoupili. Postupně jsme připravili projekt a vyřídili stavební povolení a přes zimu jsme váhu opravili,“ popsala záchranu zemědělské stavby Kateřina Rysová.

Protože se budova nachází jen pár desítek metrů od Příkaz, kde je jediná památková rezervace lidové architektury v Olomouckém kraji, snažili se váhu opravit tak, aby s obcí „ladila“.

„Příkazy se pyšní tím, jak se snaží všechno udržovat v souladu s historií tradiční hanácké vesnice. Spolupracovali jsme proto s architektem a nechali si poradit. Měli jsme například jinou představu o barvě oken, venkovních rolet a dveří. Chtěli jsme světlé pastelové barvy, ale ty nám u architekta takzvaně ´neprošly´, protože na Hanou nepatří a tak máme bílou fasádu a zelená okna i vstupní dveře. Snažili jsem se zachovat původní okna, interiérové dveře i dřevěné zárubně,“ řekla k nové podobě váhy majitelka.

V budově stále probíhají dokončovací práce, venku právě vzniká předzahrádka s posezením.

Brzy dojde na kolaudaci a už od června by se tam mohli občerstvit při toulkách okolím první cyklisté a výletníci.

U výdejního okénka si budou moci vybrat z pěti druhů točené zmrzliny, několika druhů ledové tříště, kávy a nápojů. Do budoucna nabídnou také vafle, palačinky a podobné občerstvení, aby se lidé měli čím posilnit.

"Zmrzlinu už prodáváme v Želechovicích u Uničova a tak víme, o jaké druhy je zájem. Naši provozovnu jsme tam pojmenovali U tří koček, protože máme tři dcery. V Příkazích jsme si lámali hlavy, jak do názvu dostat slovo váha. Nakonec se naše nové občerstvení bude jmenovat stejně, U tří koček. Budeme tady mít vlastně takovou franšízu. Už se po tom všem vyřizování, papírování a starostech těším, až otevřeme a natočím tady první zmrzlinu,“ usmála se Kateřina Rysová.