O tom, že olomoucký radní a šéf technických služeb Miroslav Petřík měl pádný důvod odjet z Olomouce, není sporu.

Podle lidí z jeho okolí je to spolehlivý a ambiciózní člověk, který by se nevypařil jako pára nad hrncem.

Podle informací Deníku jeho zmizení může souviset s prověřování veřejných zakázek na protipovodňová opatření v Olomouci.

Před dvěma měsíci zasahovala na radnici Národní centrála proti organizovanému zločinu a Petřík patří mezi vlivné hráče.

„Vím, že byl v Praze a potkal se tam s člověkem z Olomouce, který si to nenechal pro sebe,“ sdělil Deníku dobře informovaný zdroj.

„Mirek je na živu, což je z pohledu toho, jak to zpočátku vypadalo, to nejdůležitější. Jeho zmizení má souviset s vyšetřováním zakázek,“ dodal.

Už minulý týden se objevily spekulace, že Petřík spolupracuje s policií na objasnění podezření z rozsáhlé trestné činnosti, tedy by byl v postavení svědka ve zvláštní ochraně.

Potvrdit to nelze. „Tato informace nám není známa,“ reagovala olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Policie: Stále pátráme

Policie zveřejnila, že Petřík byl naposledy viděn 9. května v Kobližné ulici v Brně, kde jej ráno zachytily kamery. Podle informací Deníku zde vybíral peníze z bankomatu.

Ve stejný den 5.42 odešla z jeho mobilu zpráva čtyřem lidem. Psal, že se omlouvá, ale je zdravotně indisponován.

Podle policie je pátrání po Petříkovi, které bylo vyhlášeno 11. května odpoledne, stále aktuální.

„Policisté nadále po pohřešovaném intenzivně pátrají, a to všemi dostupnými prostředky. Z taktických důvodů nemůžeme ke konkrétním krokům a zjištěným skutečnostem probíhajícího pátrání sdělovat žádné bližší informace,“ zopakovala policie.

Zátah na radnici stále bez obvinění

Od zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu na brněnském ředitelství státního podniku Povodí Moravy, olomoucké radnici a ve stavební firmě v Olomouci uplynou v pondělí dva měsíce. Nikdo zatím nebyl obviněn.

„Pořád jsme ve fázi prověřování,“ sdělil dozorující státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Detektivové zajistili velké množství materiálu a nějakou dobu potrvá, než vše zanalyzují.

Na elektronická data musejí být přizváni znalci, aby je extrahovali a nedošlo do zásahu do těchto dat. Než dojde k závěru, může klidně trvat i déle než měsíc.

Zastupitelství: Bez komentáře

Policie ani státní zástupce nekomentují, zda v případu skutečně jde o aktuálně realizované protipovodňové zakázky v centru Olomouce v objemu 750 milionů korun.

Nespecifikují ani postavení náměstka olomouckého primátora Filipa Žáčka (ČSSD) v rámci prověřování. Právě v jeho kanceláři se pohybovali.

Spekulace o případné roli Petříka nechali bez odpovědi. „Bez komentáře,“ poznamenal Petr Šereda.

Stejnou odpověď měli i v technických službách, kam se Petřík ozval tři dny po svém odchodu z domova s omluvou, že se zdravotně necítí dobře.

„Je to pro mě nová z řady spekulací. Každopádně je dobře, pokud je na živu, protože nikdo mu nic zlého nepřeje,“ reagoval náměstek pověřený řízením technických služeb Jiří Fryc a ujistil, že firma funguje bez komplikací.

„Ano, ve firmě se o pátrání po panu řediteli samozřejmě mluví a spekuluje se, což je českému národu vlastní, ale máme dost práce a ne tolik času na hypotézy,“ dodal.

Primátor prý víc neví

Komplikace však stojí před olomouckou ČSSD, která s Petříkem počítá jako se čtyřkou na kandidátce pro blížící se komunální volby. Dvojkou je náměstek Žáček.

„Pokud se do té doby pan Petřík nenajde, budeme hledat jiné řešení,“ sdělil lídr kandidátky a současný primátor města Antonín Staněk.

Co je s Miroslavem Petříkem, o tom podle svých slov nemá více informací než veřejnost a policie.

Staněk je zároveň poslancem a kandidátem ČSSD na post ministra kultury v menšinové vládě s ANO.

„Termín máme do 30.června,“ sdělil, do kdy by měla mít ČSSD jasno o podobně kandidátky v Olomouci.

Do té doby bude znám výsledek vnitrostranického referenda, zda ČSSD půjde do vlády s ANO, nebo ne.

Kubjátová jako lídr?

Trojkou na kandidátce ČSSD je Yvona Kubjátová, zkušená politička, někdejší náměstkyně hejtmana a současná vedoucí odboru sociálních služeb na magistrátu.

Spekuluje se o tom, že by to teoreticky mohla být ona, kdo by kandidátku vedl.

„Je to předčasné. Jde nám o to, aby kandidátka byla co nejkvalitnější a ČSSD udělala co nejlepší výsledek navzdory tomu, že nás některé věci nyní mohou poškozovat,“ reagovala Kubjátová.

O spolustraníkovi Petříkovi nechce spekulovat.

„Ať jej k tomu, že se rozhodl odjet vedly jakékoliv důvody, byly vážné. Je to spolehlivý člověk,“ uzavřela.