Poštovní pobočka se přestěhuje o kousek dál ve stejné budově ve druhé půlce února.

V březnu chce již otevřít v novém na místě dnešního květinářství. Ovšem jen s dvěma přepážkami, které budou navíc zavírat o hodinu dříve než dosud.

Filiálka na náměstí Republiky se původně měla úplně zrušit, Česká pošta ji chtěla nahradit přepážkami v obchodním centru Šantovka. Nátlak veřejnosti, významných institucí i vedení města nakonec dospěl k dohodě o jejím zachování.

Pod petici se tehdy podepsalo na tři a půl tisíce lidí.

Budova pošty na náměstí Republiky v Olomouci

Jednou z nich byla i Lenka Pavlitová, která do centra přiváží firemní korespondenci až z Holice.

„Jak jsem právě zjistila, podepisovat ji bylo zbytečné. Dojíždím sem pětkrát týdně, jsem strašně spokojená s personálem. Oblíbená je nejen pro mě, chodí sem hodně lidí. Když budou otevřené jen dvě přepážky, bude tu fronta až na ulici," řekla zklamaná klientka.

Ideální, dá se u ní zaparkovat 

Zpráva nepotěšila ani dalšího zákazníka České pošty, který poštu navštěvuje taktéž několikrát týdne.

„Naše firma je dlouholetým zákazníkem této pobočky. Dá se u ní zaparkovat, což je naprosto ideální, protože se stává, že posíláme naráz tolik balíků, že by na ně byli potřeba dva lidi. Žádná jiná pošta v Olomouci tak jednoduchý přístup nemá," řekl Jakub Kynčl, který také podepsal vloni petici za záchranu pošty na náměstí Republiky.

Stěhování začne v druhé polovině února. Pracoviště obsadí místnost, ve které je nyní květinářství. To se přesune naproti do nyní nepřístupné místnosti.

„Nové prostory, ve kterých budou pouze dvě přepážková pracoviště, z kapacitních důvodů vůbec neumožní ukládání nedoručených zásilek. Lidem, kteří si dnes vyzvedávali nedoručené zásilky na poště Olomouc 1, bude dle spádovosti přidělena nová ukládací pošta," sdělila stručně Marta Selicharová, mluvčí České pošty. Přidala, že odesílání balíků zde bude i nadále možné.

Budova pošty na náměstí Republiky v Olomouci

Budova pošty na náměstí Republiky v Olomouci. Foto: DENÍK/Michal Kovář

Pro nedoručené balíčky jinam

Trampoty však čekají na klienty, kteří si sem chodili pro uložené zásilky. Budou muset využívat jiných pošt.

„Obyvatelé, kterých se tato změna týká, najdou na konci ledna v domovní schránce informační leták," uvedla dále Marta Selicharová.

Podle spádovosti bydliště budou muset docházet buď na poštu Olomouc 2 u vlakového nádraží, Olomouc 6 v Galerii Šantovka nebo Olomouc 8 na Horním náměstí.

„Pokud někomu nebude vyhovovat ukládací pošta, má možnost si požádat o změnu pošty podle svého výběru a zdarma," poradila už v minulosti mluvčí státního podniku.

Změn doznají také otevírací doby. Pošta na Horním náměstí bude nově v provozu do 19 hodin, na náměstí Republiky bude otevřeno do 18 , a to pouze v pracovních dnech.

Správce: Pošta dala výpověď sama

Budova pošty na náměstí Republiky v OlomouciPodle mluvčí státního podniku je důvodem k přesunu zázemí končící nájemní smlouva.

To však popřel správce budovy, ve které sídlil poštovní úřad již od roku 1885 a která je nyní v majetku soukromé společnosti.

„Výpověď ze stávající nájemní smlouvy podala Česká pošta sama. Dle mého za tím stojí otevření pracoviště v Galerii Šantovka, potřebují zkrátka někde ušetřit," poznamenal Petr Kovačičin.

Méně služeb, menší zájem, důvod zrušení?

Krok, který povede k omezení služeb, se rozhodně nelíbí tvůrcům petice proti loňskému záměru přestěhování pošty do obchodní galerie. Zde se nakonec otevřela zcela nová filiálka.

Petr Daněk doufá, že po čase nedojde k úplnému uzavření pobočky v centru.

„Česká pošta zřejmě vědomě zvolila taktiku snižování nabídky. Je velmi pravděpodobné, že tímto postupem počet zájemců o služby klesne, a pošta může následně poklesem zájmu argumentovat případné zrušení. Prvotní podnět pro znekvalitnění služeb přitom dává sama pošta," neskryl obavy jeden z organizátorů petiční akce.

O budoucnosti poštovního pracoviště jednala vloni také univerzita. Podle jejího mluvčího bylo již v té době zřejmé, že patrně dojde k přemístění do menších prostor.

„Požadovali jsme však zachování základních poštovních služeb, tak aby se toto omezení dotklo provozu univerzity co nejméně. I proto jsme v současné době v kontaktu s regionálním vedením české pošty a upřesňujeme si podmínky další spolupráce," sdělil Radek Palaščák, mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci.

Major: Zaráží mě, že vše je jinak

Podle náměstka olomouckého primátora, který se podílel na jednáních v minulém roce, je současný stav velmi smutný. 

„Domnívali jsme se, že dohoda o zachování pobočky byla postavená na ponechání nejširšího portfolia služeb pro občany. Vše je ale nyní jinak, což mě zaráží," řekl Martin Major (ODS), bývalý primátor.

Současná hlava města se k tématu na konci minulého týdne nevyjádřila.

„Nemohu, protože oficiální informaci o přemístění pobočky jsem do této chvíle neobdržel," dodal olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD).