„Nějaký prudký pokles preferencí hnutí ANO neočekávám. Může to však mít dopad na volební účast,“ reaguje docent Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Co říkáte tomu načasování? Na případu se pracuje přece jen delší dobu..
Je to nemilá situace, ale nemyslím, že jde o nějaký záměr. Měli jsme možnost si přečíst analýzu státních zástupců, kteří hovořili o tom, že samotní lidé spjatí s touto kauzou celý proces zdržovali.

Máme tady hlavní předvolební téma? Ovlivní chystané stíhání pana Babiše výrazněji kampaň?
Výrazně neovlivní, nicméně může ovlivnit rétoriku ANO 2011, která staví na tom, že politika by měla být čistá a nezkorumpovaná bez klientelismu. A najednou hlavní aktér, který tento styl politiky prosazuje, se ocitá v tom, co sám kritizuje. Částečně to tedy kampaň hnutí ANO ovlivní.

Může připravované stíhání špiček ANO ohrozit suverénní vítězství hnutí ve volbách?
Podle sociologických šetření je rozptyl podpory hnutí ANO mezi 35 až 21 procenty. Neočekáváme nějaký prudký pokles preferencí hnutí ANO v tomto směru, ale samozřejmě bude záležet na tom, jak oba dva aktéři se k tomu budou stavět, jak toto zahrnou do volební kampaně. Pokud by konali nějak nevhodně, určitý vliv to mít může. Nemyslím však, že by to bylo něco, co povede k nějakému většímu propadu preferencí.

Volební účast?
Ano, než na vítězství hnutí ANO to může mít dopad na volební účast.

Měl by šéf hnutí Babiš sám požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání k trestnímu stíhání?
Bylo by to nejvhodnější. Sám by případně sňal podezření, která kolem tohoto jsou.

Jaká je podle vás role pana Faltýnka v celé kauze? On sám považuje trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo za šikanu ze strany policie. S touto kauzou prý nemá nic společného..
V tuto chvíli těžko komentovat. Otázkou je, v jaké pozici v této kauze byl, zda mu radil. Nevím, jaká byla jeho role.

Jak vnímáte to, že člověk, který vydělává 100 milionů ročně, může nakonec „dojet“ na údajné machinace kolem padesátimilionové dotace?
Je to nepochopitelné, ale lidé z jeho okolí hovoří o tom, že pan Babiš je enormně spořivý člověk a je to vidět i v nákupu jeho jednotlivých firem. Pokud může, a i jeho politický styl je takový, že co není zakázáno, je povoleno, to s tím naprosto konvenuje. To, že takto enormně bohatý člověk žádá o dotace, je proti smyslu dotací jako takových.

Kauza Čapí hnízdo provází šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše už několik let. Je podezřelý, že účelově ze struktur holdingu vyvedl firmu, která byla původně součásti jeho tehdejšího Agrofertu, aby dosáhla na dotaci pro malé podniky ve výši 50 milionů korun. Andrej Babiš se od Čapího hnízda distancoval. Loni na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny však přiznal, že za anonymními akciemi stáli jeho blízcí.