Podle dosavadního jízdního řádu, který bude platit zhruba měsíc, se do hlavního města pasažéři žlutých vlaků dopraví nejdříve v půl desáté.

Přestože jízdní řád RegioJet oficiálně zveřejní až během středy 7. září, v úterý se Deníku podařilo získat alespoň základní časy odjezdů a příjezdů na trase Olomouc–Praha.

Prozatím vyjedou tři vlaky z Prahy a čtyři spoje na opačné trase.

V Olomouckém kraji budou žluté vlaky zastavovat ve třech stanicích, v Olomouci, v Zábřehu na Moravě a také v Hranicích.

„Uvedený jízdní řád bude platit do října. Od prosince se budou počty spojů navyšovat postupně až na devět v každém směru,“ uvedl Aleš Ondrůj, mluvčí RegioJetu, člena skupiny Student Agency.

RegioJet mezi Olomoucí a Prahou od 26. září

Z Olomouce, hl. n. do Prahy, hl.n.
IC 1002 odjezd v 6.47 hodin - příjezd v 9.31 hodin
IC 1004 7.55 hodin - 10.31 hodin (dny prac. klidu)
IC 1010 13.55 hodin - 16.31 hodin
IC 1016 17.55 hodin - 20.31 hodin

Z Prahy, hl. n. do Olomouce, hl.n.
IC 1003 7.27 hodin - 10.01 hodin
IC 1004 11.27 hodin - 14.01 hodin
IC 1015 17.27 hodin - 20.01 hodin

zdroj: RegioJet

Od středy si lidé mají mít možnost na webu "žlutého" dopravce koupit jízdenku.

„Například lístek mezi Ostravou a Prahou bude na takzvanou kreditovou jízdenku už za 230 korun, mezi Olomoucí a Prahou budou ceny začínat na 190 korunách. Za vystavení kreditové jízdenky zákazník nic neplatí a její platnost je celoživotní. Tarif bude stejně jednoduchý jako u žlutých autobusů Student Agency express,“ uvedl Ondrůj.

Dodal, že na cestující čekají profesionální personál a služ- by, jako je například bezdrátové připojení k internetu i elektrické síti, teplé a studené nápoje zdarma a další výběrové občerstvení za nízkonákladové ceny.

Podrobnosti o tarifech mají být na webu RegioJetu k dispozici od 7. září.

České dráhy spouští nový eShop

S novinkou přicházejí také České dráhy. Spouštějí nový elektronický obchod, který má cestujícím zjednodušit jak výběr konkrétního jízdního dokladu, tak samotný nákup.

„Model je podobný jako u leteckých a železničních společností v Německu či Anglii, zároveň přináší novinky. Zákazníci, kteří na eShopu ČD kupují levné vnitrostátní i mezinárodní elektronické jízdenky, nakoupí snáz a nově i bez registrace,“ uvedl Radek Joklík, mluvčí ČD.

Nový eShop mohou zákazníci Českých drah vyzkoušet na www.cd.cz/eshop2g.

Systém budou České dráhy měsíc testovat a přitom sbírat připomínky zákazníků. Po tuto dobu bude fungovat i dosavadní eShop na adrese www.cd.cz/eshop.

Největší zájem je podle ČD o nákup jízdenek právě na trase mezi Prahou a Ostravou nebo Prahou a Olomoucí.

„Dosavadní způsob nákupu dokladů na eShopu požadavkům uživatelů nevyhovoval, zákazník strávil nákupem deset až jedenáct minut,“ vysvětlil důvody změn ředitel odboru řízení značky ČD Stanislav Perkner.

Například bude stačit udělat pět místo jedenácti kroků při nákupu jednosměrného dokladu, nově půjde koupit rezervace pro kolo, půjde navolit bezplatné zaslání textové zprávy na mobilní telefon, která bude informovat o případném zpoždění či omezení na trati.

„Právě spuštěná verze eShopu zaručuje, že zákazník stráví nákupem mnohem kratší dobu. Navíc mu systém sám nabídne tu nejlepší variantu, aniž by musel studovat tarif. Důležitou změnou je i to, že se cestující již nemusí registrovat, “ dodal Perkner.