Co však vloni epidemii spustilo, to experti přesně nevědí. Jedna příčina za zvýšenou nemocností však podle nich nebyla.
Zatímco v roce 2007 evidovali odborníci na Olomoucku tři případy virové žloutenky typu A, v loňském roce se nakazilo 117 lidí. Nejčastěji dospělí, dvě desítky případů však byly i mezi nejmenšími dětmi do šesti let.
Kdo by si ale myslel, že letos je klid, spletl by se: v lednu epidemiologové řešili na Olomoucku dvanáct nemocných a minulý měsíc deset.
„Za březen máme dva případy, což nasvědčuje tomu, že to odeznívá,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci Martina Kundschofská.
Přestože epidemiologové zkoumali případy, hledali příčiny onemocnění a souvislosti mezi nimi, nenašli společného jmenovatele, který by stál za loňským zvýšeným výskytem žloutenky.
„Stále vše vyhodnocujeme a ještě budeme do doby, než se situace zcela zklidní. Zatím to však vypadá na více faktorů. Někteří se nakazili v zahraničí, jiní ze sociálně slabých skupin, další byli mezi lidmi, co užívali drogy,“ uvedla lékařka.
Loňský zvýšený výskyt žloutenky na Olomoucku, kde nemocnost patřila spolu s Prahou a Středočeským krajem mezi nejvyšší, podle Kundschofské ukázal na to, jak lidé nebezpečí nákazy, hlavně hygienu, podceňovali a mysleli si, že v tuzemsku jim takové riziko nehrozí.
„Právě loňský rok předvedl, že není dobré podceňovat prevenci. Věřím, že si dospělí lidé, u kterých onemocnění převažovalo, uvědomili, jak je důležité dbát na základní hygienické návyky. To je základ a jeho důsledným dodržování také předejdou onemocnění,“ informovala vedoucí epidemioložka s tím, že i provozovatelé stravovacích provozů se poučili.
„Upozornili jsme je a věříme, že si z loňska něco odnesou. Mít žloutenku v restauraci, to není dobrá reklama. Jde jim o pověst a živnost,“ poznamenala.
Epidemiologové: Byl to nápor
Stejně tak si oddechli samotní epidemiologové.
„Od září to byl skutečně značný záběr. Byli jsme tady do večera a dělali četná protiepidemická opatření, jezdili jsme do škol, do rodin, kde se onemocnění objevilo,“ vzpomínala Kundschofská.
Podle pracovníků očkovacího centra na olomoucké poliklinice zprávy o vysokém výskytu žloutenky typu A hodně na podzim zvedly zájem o očkování proti infekci.
„Jakmile se žloutenka vytratila z médií, zájem o očkování rychle poklesl. Je to škoda. Vakcína je chrání i dvacet let, podle typu očkovací látky,“ uvedla vedoucí lékařka očkovacího centra Jana Vlčková.