Nákaza doléhá i na ty, kteří s nemocnými nepřišli do styku – nemohou do kostela, některých školních tělocvičen, v jedné obci odložili kvůli karanténě ve škole vítání občánků.

Na Olomoucku bylo k pátku 58 případů onemocnění hepatitidou typu A, což je o patnáct více než v předchozím týdnu. Přitom jinde v zemi se situace stabilizuje a nemocnost se tolik nezvedá.

„Olomouc bohužel stoupá. I v Praze, kde byl nárůst, byl v minulém týdnu v porovnání s předchozím nižší,“ uvedl hlavní hygienik Michael Vít.

„Epidemiologové situaci analyzují, ale až na rodinné výskyty, není zatím mezi případy žádná spojitost,“ sdělil.

Mezi nemocnými, kteří jsou hospitalizovaní na infekčních odděleních, převažují dospělí.

V posledním týdnu jsou tři nové případy mezi dětmi předškolního věku.

Školní tělocvičny uzavřeli

Ve školách a školkách zavedli hygienici přísný zdravotní dohled, děti z kolektivu nemocného se učí i stravují odděleně a dostanou očkování proti žloutence.

Podle hlavního hygienika není i přes nárůst na Olomoucku důvod pro rozšíření opatření například na veřejné stravovny a restaurace. Připomněl, že hlavní prevencí je dodržování hygieny, mytí si rukou po WC a před jídlem.

Žloutenka už ovlivnila i život mimo okruh nemocných lidí. Například sportovci, kteří si chodili zahrát do školních tělocvičen, do některých kvůli žloutence nemohou.

„Stejné je to i s našimi úspěšnými mažoretkami, které nacvičují v jiných prostorách,“ uvedl například starosta Bohuňovic Jiří Petřek.

V obci rovněž museli odložit vítání nových občánků, protože na slavnosti by nemohli vystoupit děti z místní školy. „Doufáme, že to brzy skončí a nemocných už nebude přibývat,“ podotkl.

Nákaza, kvůli které musejí lidé v ohnisku dodržet padesátidenní karanténu, dolehla i věřící, kteří chodí na bohoslužby do kapucínského kostela na olomouckém Dolním náměstí. Ten je kvůli žloutence od poloviny září uzavřen. Pravděpodobně do příští soboty.

Více: Kapucíny dostihla žloutenka, kostel na dlouho zavřeli

Vakcíny je stále málo

Vakcína na žloutenku typu A v pondělí v lékárnách oslovených Deníkem nebyla.

„Přišlo nám pět balení. Hned se prodaly. Jistě přijde další, ale obávám se, že zase pouze několik málo kusů, které poptávku zdaleka nepokryjí,“ poznamenala magistra z Krajinské lékárny v centru Olomouce.

V pondělí došla i dětská vakcína v očkovacím centru na poliklinice u tržnice.

„Ještě tento týden bude,“ ujistila vedoucí lékařka Jana Vlčková.

Zájemci se mohou objednat na internetových stránkách Očkovacího centra nebo na bezplatné telefonní lince 800123321. Aktuální informace o vakcíně dostanou na 585506135. Vakcína s aplikací přijde v očkovacím centru na 1150 korun.