Železničáři se kvůli tomu musí i v pondělí o průjezdu vlaků informovat telefonem.

Pustit na trať vlakovou soupravu mohou výpravčí ve stanicích pouze po telefonickém ujištění, že dříve jedoucí vlak úsek opustil a koleje jsou volné.

Komplikace potrvají pravděpodobně až do středy.

„V sobotu dopoledne dosud neznámý pachatel vnikl do kabelovodu vedoucího přes řeku Bystřici a nad ulici Dr. Horákové v Olomouci,“ uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

„Odcizil celkem 30 metrů třicetipárového kabelu, čímž způsobil poruchu zabezpečovacího zařízení signalizující obsazenost stanic tratě Olomouc – Bohuňovice,“ sdělila.

Železničáři přišli na poruchu ve chvíli, kdy jim traťové zabezpečovací zařízení signalizovalo poruchu na trati. Cestující byli v bezpečí.

„Poznáme podle kontrolek na zabezpečovacím zařízení ve stanici, že se něco děje. Poruchu jsme zaznamenali, nesvítila kontrolka volnosti trati, avšak příčinu neznáme,“ sdělil železničář, který si nepřál zveřejnit jméno.

Od vyřazení zabezpečovacího zařízení musejí výpravčí ve stanicích mezi Olomoucí a Bohuňovicemi telefonovat pokaždé, když vysílají na úsek vlakovou soupravu.

„Telefonicky musíme vlak nabídnout do stanice, kam směřuje, potvrdit přijetí ve stanici a odhlásit ho ve chvíli, kdy stanici opouští,“ popisoval. Stejně tak musí běžet za strojvedoucím s formulářem, aby věděl, že na úseku je porucha a návěstidlo neplatí.

Cestující komplikace na trati téměř nepoznají. Zpoždění se pohybuje v řádech dvou, tří minut.

Problémy mají odstranit do středy

Podle provozního náměstka ředitele Správy dopravní cesty Olomouc Františka Komárka se škoda vyšplhala na 60.000 korun.

„Dnes se na tom začne pracovat, problémy by měly být odstraněny nejpozději do středy. Je to pro nás komplikace, snižuje to bezpečnost,“ řekl ČTK provozní náměstek.

Podotkl, že na stejném místě jde již o opakovanou krádež, správa proto nyní připravuje lepší zabezpečení kabelů.

Po zloději pátrá policie. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení hrozí pachateli v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na šest let.

„Nechápu tyto lidi. Kradou kabely, vůbec nevědí, od čeho jsou a co mohou způsobit. V tomto případě se nic nestalo, ale v jiném mohou vážně ohrozit cestující,“ kroutil hlavou železničář.