Nakládal byl obviněn z trestného činu porušení povinnosti veřejného činitele. Podle soudkyně Hany Machalové se na případ vztahuje amnestie prezidenta Novotného z května 1960.

„Amnestie odkazuje na trestní zákoník z roku 1950. Je tam uvedeno, kterých činů se netýká, a tento ve výčtu není. Kdyby byl stíhaný v té době, tak by se na něho amnestie vztahovala,“ vysvětlila soudkyně.

Usnesení rozsudku teď poputuje na státní zastupitelství. O dalším osudu kauzy tak rozhodne, zda státní zástupce podá do tří dnů stížnost. Případ by pak putoval ke krajskému soudu. Kdyby i ten případ zamítl, měla by vše ve svých rukou státní zástupkyně Renáta Vesecká, která by jako jediná mohla podat dovolání.

„Je to pro mě překvapení. Doufám však, že to nakonec dobře dopadne. Jde mi jen o spravedlnost,“ řekla Deníku k rozhodnutí soudu Jarmila Nohavičková, snacha „kulaka“ Nohavičky.

Nakládal vzkazuje médiím přes svého právního zástupce Davida Bukala, že se k věci nebude vyjadřovat. Ani sám advokát nebyl sdílný. „Zatím jsem nedostal oficiální papír, takže se nemohu vyjádřit,“ reagoval Bukal.

Tehdejší pohlaváři nechali rodinu sedláka Nohavičky vystěhovat v prosinci roku 1951. V té době se naplno rozjížděla akce nazvaná Kulak, ta měla za cíl zlikvidovat soukromé zemědělce a dostat vesnice zcela pod kontrolu státní mašinerie. Nohavičkovi byli postiženi mezi prvními.

Komunistům se nejdřív podařilo Nohavičku dostat na půl roku za mříže pod záminkou neplnění dodávek. To jim však nestačilo: chtěli celé hospodářství a dva přilehlé rodinné domky.

Tehdejší předseda štern­ berského národního výboru Ladislav Nakládal se osobně podepsal pod výměr, podle něhož musela rodina statek opustit. Existují i další dokumenty o záměru komunistů zlikvidovat rodinu Nohavičkových.

Manželka, syn se snachou a vnoučata museli pryč. Zanechali po sobě prosperující hospodářství se sto kusy dobytka. „Dostali jsme rozkaz opustit dům číslo osm s celou rodinou. Tchán už byl tou dobou v brněnské věznici,“ vzpomíná na hroznou dobu paní Nohavičková.

„Bude velmi důležité, jak tato kauza u soudů nakonec dopadne, bude to precedentní rozhodnutí vzhledem k dalším případům,“ uvedl Jan Srb, mluvčí Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu. Úřad zatím v podobných případech prohrává závod s časem.

Z dvou tisíc postižených zatím prověřil pět set padesát případů, z toho jich však byly dvě třetiny ukončeny kvůli úmrtí pachatelů. Na stolech státních zastupitelství teď leží v celé republice pouhé dva další návrhy na podání obžaloby.

Podle člena Konfederace politických vězňů Miloslava Růžičky, který se zabývá komunistickými zločiny spáchanými na soukromých zemědělcích, je důležité, aby je soud potrestal, byť jen morálně.

„Docházelo i k případům, kdy byli sedláci vystěhováváni za peníze. Je třeba, aby se nemlčelo a tyto případy se otevíraly,“ dodal Růžička.

Karel Páral