„Z počtu přihlášených mám samozřejmě radost, je to jeden z nejsilnějších ročníků. Nejvíc mě těší, že alespoň jednoho zástupce má v anketě každý kraj. To se podařilo za těch dvaadvacet let teprve podruhé," říká ředitel ankety Slávek Hrzal.

Stejně jako v minulých letech převažují v anketě učitelky, celkem jich je jednačtyřicet.

V lednu a únoru se konají regionální kola ankety. V nich musejí žáci zajímavým způsobem své kandidáty na titul nejoblíbenější učitel představit porotě a obhájit tak nominaci. ¨

Semifinále, kterého se zúčastní vítězové regionálních kol, je plánováno na 5. března.

Finále v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze se uskuteční 27. března.

Zlatý Ámos
Profily kandidátů z Olomouckého kraje

Monika Pávková

Monika Pávková ze ZŠ dr. Milady Horákové v Olomouci Škola: Fakultní základní škola dr. Milady Horákové a Mateřská škola Olomouc, Rožňavská 21

Zaměření: učitelka 1. stupně

Jak ji charakterizovali její žáci?
Paní učitelka učí na prvním stupni naší školy. Je moc hodná a milá, vše se snaží řešit s úsměvem. Výuku pro nás připravuje často formou her a soutěží, aby zaujala i nepozorné spolužáky. Máme ji moc rádi.

Příhoda ze školy: Naši třídu paní učitelka dostala na starost od 1. třídy. Aby stmelila kolektiv, tak s námi ve 2. třídě nacvičila krásné divadelní představení „Vánoční pohádka", společně s panem asistentem Haderkou. Představení mělo velký úspěch, byla se na nás dívat celá škola i děti ze školky a nakonec rodiče. Letos se paní učitelka znovu rozhodla, současně s probíhající výukou, v šibeničním termínu nacvičit představení „Za minutku skáčeme" o vločkách a opět mělo velký úspěch. Bylo to pro ni časově náročné, přesto pro nás tento čas obětovala.

Reakce nominované: „Bylo to obrovské překvapení. Je to ale také velká zodpovědnost a doufám, že děti nezklamu. Nejtěžší na celé akci bylo vybrat tři, kteří se mnou do Zlína pojedou, protože chtěli všichni. Nakonec se mnou jedou tři holčičky, mají nachystané vystoupení, které si samy vymyslely, já jsem jim ho jen trochu doladila."

Jiří Tobiáš

Jiří Tobiáš ze ZŠ Za Mlýnem v PřerověŠkola: ZŠ Za Mlýnem, Přerov

Zaměření: matematika, fyzika

Jak jej charakterizovali žáci?
Pan učitel Tobiáš je přísný a vážný. I přesto je s ním sranda. Učí nás fyziku a tělesnou výchovu a jezdí s námi každý rok na lyžařský kurz.

Příhoda ze školy:
Když jsme byli na horách, chystali jsme se na sjezdovku. Pan učitel měl skupinu dobrých lyžařů. Jel první a my jeli za ním. Asi špatně odbočil a ocitli jsme se až ve vsi. Pak nás čekal výstup zpět na kopec.

Reakce nominovaného: „Nominace mě potěšila. Na regionální kolo do Ostravy jedeme v pátek, musím jet domů dřív z lyžařského kurzu, kde teď jsem. Největším oceněním pro mě však je, když za mnou přijdou mí bývalí žáci už ze střední školy a řeknou mi, že se v prváku nemusejí učit matematiku nebo fyziku, protože jim stačilo, co se naučili na základce."

Jana Skácelová

Jana Skácelová ze Střední školy technická a obchodní v OlomoucŠkola: Střední škola technická a obchodní, Kosinova 4, Olomouc

Zaměření: český jazyk

Jak ji charakterizovali žáci?
Paní učitelka je na naší škole učitelkou českého jazyka a literatury. Má velmi osobitý, charakteristický styl výuky, který dokáže zaujmout i ty nejméně zapálené studenty. V jejích hodinách je veselo, ale přitom kázeň. Hlavně: nebylo prý jediného jejího studenta, který by neudělal maturitní zkoušku z českého jazyka.

Příhoda ze školy: Z mnoha nejrůznějších příhod nám utkvělo v paměti, když se paní učitelka dva roky zpátky domluvila s námi, tehdy studenty prvního ročníku, abychom si na druhý den donesli kramle, nože a zahradnická rýpadla. Společně jsme potom čistili dlažbu na nádvoří školy od mechu a plevele. Samozřejmě bychom mohli zmínit další příhody, například doprovod na krajské kolo soutěže v českém jazyce, zakládání školního časopisu, podání čaje a léků při indispozici některých studentů…

Reakce nominované: „Nesmírně mě to potěšilo a bylo to velkým překvapením, protože jsme technická škola. Mám za to, že mezi nominovanými jsme první ryze technickou školou, která ale má i učně. Ti, pokud vím, se na mojí nominaci také podíleli, což je pro mě obrovská pocta. Do Ostravy jedeme v pátek a hodně se těším. Jsem šťastná už teď, a jestli postoupím, nebo ne, to neřeším."