VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První absolventi přírodních věd měli zlatou promoci

OLOMOUC -Padesát let už uplynulo od doby, kdy Milan Kotouček dostal při slavnostní promoci diplom o zakončení studia a stal se tak jedním z prvních absolventů, kteří tehdy opustili bránu Univerzity Palackého v Olomouci.

13.11.2007
SDÍLEJ:

Milan Kotouček na zlaté promoci Přírodovědecké fakulty UP Olomouc.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

V úterýsi ale slavnostní událost spolu se svými tehdejšími spolužáky opět připomněl.

Přírodovědecká fakulta totiž pro první absolventy uspořádala zlatou promoci.

„Myšlenka zlaté promoce je báječnou věcí, je unikátní a to i z hlediska celosvětového. Aby se absolventi sešli po padesáti letech a znovu si připomněli tehdejší události, to je něco zvláštního a mimořádného a na to se dobře vzpomíná,“ říká dvaasedmdesátiletý Milan Kotouček.

Vystudoval učitelskou kombinaci biologii – chemii, v praxi ale nakonec využil jen polovinu toho, co studoval.

„Své zkušenosti jsem v praxi využil, když jsem učil tehdy ještě na jedenáctileté střední škole. Když jsem pak přišel na fakultu, tak už to byla jen jednooborová chemie. Konkrétně jsem se specializoval na analytickou chemii a ta mě od roku 1960 provázela až do dnešních dob.

Je to něco jiného, než co jsem studoval. Tehdy člověk slyšel jen nějaké základy a mezitím se i ty základy během padesáti let změnili,“ pokračuje pedagog, který je dnes už v důchodu.

Pokud je ale potřeba, opět předstupuje před studenty, aby jim předal své vědomosti.

„Školství se změnilo. Změnil se obsah a jsou větší nároky na studenty. Experimentální stránka předmětu je rozsáhlejší a hlubší, ale to už souvisí s vývojem vědy.

Tehdy téměř neexistovali nějaké chemické přístroje, byli jen ty nejzákladnější. Dnes mohou studenti pracovat na přístrojích špičkových a unikátních,“ vzpomíná a vysvětluje Kotouček.

O zlaté promoci se dozvěděl už před půl rokem. „Jsem z Olomouce a tak se s některými spolužáky setkávám. Z mé kombinace tady jsou tak dvě třetiny, ale s těmi ostatními se stýkám těžko. Jsou v různých koutech celé republiky, ale mnozí z nich tady dnes jsou.

Jen problém byl ten, že za padesát let se člověk změnil a někdy bylo potřeba zaostřit, abych některého člověka poznal,“ dodává s úsměvem Milan Kotouček.

Zlatá promoce vznikla spontánně

Myšlenka zlaté promoce vznikla podle proděkana pro vědecko-výzkumné záležitosti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, velmi spontánně.

„ Měli posemestrální posezení, které pan děkan u nás pořádá na konci každého semestru a přišel za mnou kolega, že už je to padesát let, co odpromovali první absolventi naší fakulty a jestli bychom to nějakým způsobem nezaznamenali.

Po padesáti letech úspěšného manželství se koná zlatá svatba, tak jsme si říkali, že by nebylo špatné zopakovat po této době zlatou promoci,“ uvedl Opatrný.

A tak začalo velké pátrání po bývalých studentech. „Tehdy jsem věděl tak o dvou jménech a říkal jsem si, že když budeme úspěšní, tak se nám podaří možná udělat nějakou akci pro deset lidí.

Ale máme šikovné dámy na studijním oddělení, které se do toho pustili s takovou vervou, že mi stále hlásily, máme další a další absolventy. A najednou už to nebylo deset, ale dvacet, třicet lidí,“ pokračoval proděkan.

Nakonec pracovnice vystopovaly na všech šestasedmdesát absolventů a z nich šestapadesát pak přislíbilo účast. A co na promoci bývalí studenti říkali?

„Většinou to byli reakce vyjadřující nadšení, že si na ně po tolika letech někdo vzpomněl. Někteří z nich i velice rádi poskytli staré fotografie, což byl pro nás ohromný zážitek.

Dívat se na tehdejší promoce nebo na absolventy šťastně visící z větví stromů, poté co dostali diplom. V dnešní době je to pohled na historii naší školy,“ dodal proděkan Tomáš Opatrný.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

13.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milan Brázdil
11

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

trenér Baníku Radim Kučera
26

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Olomoucký Pirát Pikal: Životní změna? Jako poslanec budu víc ve vlaku

Jedním z největších překvapení letošních voleb do poslanecké sněmovny je bezpochyby Česká pirátská strana. 

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

FOTOGALERIE / Prokletí domácího stadionu je u konce. Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou vyhráli na vlastním ledě.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení