Největší úspěchy Ondřeje Palatky zůstanou svázány s oddílem plavání TJ Pozemstav Prostějov.

„Prostějov reprezentoval na mistrovství republiky, dvakrát byl i na mistrovství Evropy juniorů. V létě se účastnil první olympiády mladých v Singapuru. Patřil k nejvýraznějším prostějovským talentům v celé sportovní oblasti,“ vypočetl úspěchy svého svěřence trenér Petr Adamec.

Byl to slušný kluk

Vzpomíná na něj stejně jako všichni, kteří jej znali.

„Je to obrovská škoda. Byl to velice slušný, pracovitý a poctivý kluk. Nikdy jsem si na něj nemohl stěžovat,“ uvedl Adamec.

Ondřej Palatka se plavání věnoval od druhé třídy základní školy.

„V prvním ročníku přestoupil ze strojní průmyslovky k nám na Gymnázium Jiřího Wolkera do sportovní třídy. Tady jsme mu umožnili skloubit školu s tréninkem, což jde jinak velice těžko,“ řekl zástupce ředitele Wolkerova gymnázia Michal Müller, který má právě sportovní třídy na starosti.

Plavec Palatka trénoval opravdu tvrdě.

„Na šestou ráno docházel do lázní, odpoledne měl pak další tréninky a mezi tím posilovnu. Byl opravdu velmi zodpovědný a jeho smrt nás všechny velice zasáhla,“ prohlásil Müller.

Poslední cesta z Ostravy

V září loňského roku přestoupil Palatka na sportovní gymnázium v Ostravě.

„Tam jsou daleko lepší podmínky pro vrcholový sport. Ondřej dostal nabídku a my jsme mu ji schválili, i když bychom byli rádi, aby odmaturoval u nás. Chápali jsme ale, že sportovec jeho formátu potřebuje pro svůj rozvoj opravdovou špičku,“ uvedl Müller.

Jedním z posledních, kdo s Ondřejem mluvili, byl jeho ostravský trenér Vítězslav Hartmann.

„Byli jsme celý týden na soustředění na horách. I ve vlaku cestou zpátky jsme se všichni výborně bavili a Ondra byl mezi námi. Nikomu z nás nepřišlo ani na mysl, co se může stát v tak krátké době,“ řekl Hartmann.

Tragédie se stala u Vrahovic

Co přesně se stalo v neděli večer na trati mezi Prostějovem a Vrbátkami zůstane zřejmě zahaleno tajemstvím.

„Mohu potvrdit jen to, že v kolejišti bylo v neděli večer nalezeno tělo mladého muže. K neštěstí došlo na širé trati u Vrahovic,“ komentovala tragickou událost mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Přivolaní zdravotníci tak mohli pouze konstatovat smrt. Ondřejův život vyhasl zřejmě krátce po půl sedmé večer, kdy po trati projížděl rychlík na Šumperk.

„Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a povaze případu nebudeme sdělovat žádné další podrobnosti,“ uvedl prostějovský policejní mluvčí Petr Weisgärber. Dodal však, že policie vyloučila cizí zavinění.

Vzpomínka na Ondru

Na internetových stránkách všech plaveckých klubů, kde měl Ondřej Palatka přátele či týmové kolegy, viselo od pondělka smuteční oznámení o jeho smrti. Smuteční barvy se objevily i na stránkách jeho přátel na síti Facebook.

„Ondro… chybíš nám a chybět vždycky budeš… nikdy na Tebe nezapomeneme… měj se tam nahoře dobře…,“ poslala kamarádovi přes internet poslední vzkaz Týna. (pam)

Vážení čtenáři, po úvaze jsme se rozhodli ukončit diskusi k tomuto článku z pietních důvodů. (red)