„Konkurenci ostatních sbírek pociťujeme hodně. Někteří lidé studentům s kasičkami nevěří, i když jsou zapečetěné. Rozhodně vybereme méně peněz než dříve,“ uvedla ředitelka občanského sdružení Jitro Dana Snozová s tím, že největší zisky získávají od pravidelných přispěvatelů z celoročních kasiček nebo jarmarků.

Podobný úbytek dárců z ulice zaznamenal i ředitel olomouckého Tyflocentra Jan Příborský.

„Účastníme se celostátní sbírky s názvem Bílá pastelka, která má tradici už sedm let. Každým rokem ale cítíme pokles zájmu. Minule jsme vybrali o polovinu méně než dříve,“ informoval Příborský.

Dokonce uvažují o změně termínu, aby si navzájem nekonkurovaly dvě velké dobročinné akce: Bílá pastelka a Zasukované tkaničky olomouckého Spolku Trend vozíčkářů.

Oslovení Olomoučané dávají peníze většinou jen sbírkám, které už dlouhodobě znají. „Někdy přispívám, ale sbírek je opravdu hodně. Většinou dám peníze věrohodným lidem a akcím, které znám z médií,“ uvedla Olomoučanka Danuše Polzerová.

Mnohdy lidé také váhají, zda jejich peníze opravdu poslouží deklarovanému účelu.

„Vybírat peníze na dobročinné účely smí jen osoba starší patnácti let. Na požádání se pak musí prokázat plnou mocí od právnické osoby, jež je oprávněna sbírku pořádat. Na této plné moci musí být název právnické osoby, účel sbírky a území, na němž se může konat,“ upřesnil vedoucí majetkového a správního oddělení olomouckého krajského úřadu Michal Obrusník.

„Kasička na výběr peněz je vždy přelepená nálepkou s podpisem zaměstnance a razítkem daného obecního úřadu,“ dodal Obrusník.

Při kontrolách se však podle Obrusníka už dlouho nestalo, že by měl někdo dokumenty v nepořádku. Pokud by se tak stalo, mohl by krajský úřad udělit pokutu až půl milionu korun.

Denisa Mikolášková