Samice porodila své třetí mládě 30. května, den před svými 14. narozeninami. Od předchozího porodu uplynula dlouhá doba, jelikož i v olomoucké zoo bylo rozmnožování žiraf pozastaveno.

„Zřejmě z tohoto důvodu došlo u žirafí matky ke komplikacím v podobě zhoršení průchodnosti porodních cest a následnému přidušení mláděte, otoku jeho mozku zapříčiněného nadměrným tlakem, který překonávalo,“ popisovala mluvčí zoo Iveta Gronská s vysvětlením, že edém mozku obvykle provází neurologické potíže a zpomalení psychomotorického vývoje.

Žirafí kluk po porodu zůstal ležet, nehýbal se, po resuscitaci špatně dýchal z důvodu zalití dýchacích cest plodovou vodou.

„Neudržel vzpřímenou hlavu, nekoordinoval pohyby ani polohu, překrvené oči na podněty nereagovaly, nebyl u něj patrný sací reflex. Po základním ošetření dostal sondou do žaludku mlezivo,“ přiblížila závažnost situace veterinářka Lenka Chrastinová.

Probděli s ním několik nocí

Porodní hmotnost 75 kilogramů podle odborníků svědčila pro běžnou hmotnost zdravého žirafího novorozence. Ošetřovatelé zároveň věděli, že matka spolupracuje. Proto se rozhodli i s vědomím nejistého výsledku vrátit mládě do života a následně k matce.

„Což znamenalo probdít s ním několik nocí, neustále ho zvedat a vodit. Trpělivě, oddaně, s dodáním síly samotnému zvířeti,“ líčila vyčerpávající hodiny a dny mluvčí.

Kdyby nastal během odchovu problém neslučitelný s posláním zoologických zahrad, bylo ošetřovatelům jasné, že je nutné přistoupit k eutanazii.

„Ztráta zraku, nemožnost pohybu, nepřítomný sací reflex, nezačlenění se do stáda – neschopnost socializace, zlomená končetina, nadměrná agresivita, genetické postižení jsou faktory, které k eutanazii vedou a jejich rozporováním se markantně snižuje snaha o zachování zdravé populace i druhu samotného,“ vysvětlila mluvčí zoo.

Edém mozku ale každým dnem postupně ustupoval a mládě se zotavovalo.

„Nejprve začalo bez potíží dýchat, stabilizovalo polohu krku, objevil se sací reflex, močilo, s pomocí se postavilo. Další den se v sice nejisté, ale i tak chůzi, pohybovalo s oporou ošetřovatelů, následující dny chodilo už pouze pod dozorem, dokázalo si samo lehat a vstávat, pít ve stoje, zlepšoval se mu zrak,“ líčila radostný vývoj Iveta Gronská.

Sameček začal poskakovat, cválat a pozorovat okolí. Ostatní žirafy o něj projevovaly velký zájem. „A ten největší jeho matka,“ podotkla mluvčí.

Brzy se ukáže návštěvníkům

V těchto dnech je již podle ošetřovatelů a veterinářů na nejlepší cestě stát se samostatným a plnohodnotným členem stáda, se kterým bude vyrůstat.

„Se svou matkou už i poprvé strávil svůj velký den. Jejich první společný, přirozený a šťastný. Od té doby s ní je neustále, což budou moci, co nevidět, pozorovat už i návštěvníci,“ zvala mluvčí do zoo za zvířecím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením.

Některá rozhodnutí jsou ale podle vedení zoo velmi těžká.

„Zvířata utrácíme až po vyčerpání veškerých ostatních možností. Současně musíme zastupovat přírodu, abychom v konečném důsledku nepodporovali vymizení živočišného druhu z naší planety, ale zajistili životaschopnou populaci pro další generace,“ poukázal na příběhu samečka vzácné žirafy Rothschildovy ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.