V sobotu odpoledne korzovala kolem stánků s tradičním zbožím spousta lidí. Pochvalovali si, že trhy fungují.

„Do Olomouce jezdíme na adventní trhy pravidelně. Jsou jedny z nejkrásnějších. Jsme rády, že je město neodpískalo. Že není punč? Obejdeme se bez něj, ale teď jsme šly kolem cukrárny, kde se punč s sebou prodával a kousek dál v ulici taky. Lidi si k němu stejně cestu najdou,“ usmály se dvě turistky, zhruba šedesátnice, které přijely ze Zlína.

Stánkaři byli rádi, že měli po týdnu uzávěry opět kšefty. Někteří se svěřili, že zákazníci přijeli cíleně kvůli nim.

„Volali nám, jestli opět prodáváme, že si chtějí koupit pásek, peněženku a podpořit nás. Dorazila řada stálých zákazníků,“ popisoval výrobce ručně šitých kožených doplňků ze Zlínska.

Bez jídla a nápojů

Stánky se v centru Olomouce sice v pátek 3. prosince opět otevřely, ale ne všechny. Díky tomu se podle radnice rozšířily i mezery mezi návštěvníky.

Na zimním jarmarku už lidé nekoupí oblíbené punče ani jiné občerstvení určené k okamžité konzumaci. Sortiment město zúžilo na produkty lidových řemesel, rukodělných výrobků, jako vánoční ozdoby, svíčky či věnce. Nechybí ani trvanlivé potraviny typu uzenin či koření.

Současně je na Horním náměstí zajištěn program v podobě představení tradičních řemesel, jako je umělecké kovářství či práce řezbářů, radnice uvažuje také o prezentaci dokumentů o lidových řemeslnících.

Krampusácká show

Davy lidí po setmění přilákaly do centra Olomouce rohaté příšery zvané Krampus. Strašidelnou show si lidé dopřávali na Dolním náměstí.

„Já to beru jako srandu, ale nerozumím rodičům malých dětí, kterých je tu spousta. Budou z toho mít hrůzu pěkně dlouho,“ komentoval muž tlačenici kolem skupinky s děsivými maskami na obličeji.

Trhy v centru Olomouce potrvají do 23. prosince.