A důvod? Nejsou peníze, chybí snaha, opravy hatí majetkoprávní vztahy nebo nedostatečné zákony.

V anketě hlasovalo na patnáct set Olomoučanů a na ostudu města sami nominovali deset nevzhledných budov či míst ve městě.

PODÍVEJTE SE PODROBNĚ na všechny NOMINOVANÉ OSTUDY z roku 2009

Mezi nimi se objevil Prior, obchodní dům Koruna, budova magistrátu, zimní stadion, ale také Horní náměstí s nedostatečným osvětlením, nebo chátrající letadlo.

Jednoznačně si čtenáři Deníku zvolili jako největší ostudu Olomouce zimní stadion.

V diskuzích na webových stránkách hokejovou arénu nazývali stodolou na spadnutí, chátrající boudou nebo barabiznou a vyžadovali její ultra rychlou přestavbu.

Zimák: pořád stejná plechárna

Už před dvěma roky mělo být jasné, jak bude stadion po opravách vypadat a kdy se se stavbou začne.

Dosud však konšelé nezveřejnili ani jedno. A proč?
„Rekonstrukci brzdí nedořešené majetkoprávní vztahy,“ ozývá se z úst primátora a jeho náměstků.

Zimní stadion v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

A proč je nelze dořešit?
„S vlastníkem pozemků, které potřebujeme, jsou jednání o prodeji parcel velmi složitá,“ odpovídají.

A kdy skončí?
„Co nejdříve bychom chtěli tuto záležitost rozseknout,“ slibují.

Ani po dvou letech se to však nepodařilo.

Dosud proto nikdo netuší, zda radnice stadion opraví za sto padesát milionů nebo za půl miliardy, zda v budoucí multifunkční hale bude i druhé kluziště a jestli vůbec zůstane v Hynaisově ulici.

Olomoučané mohou tedy jen doufat, že na rozhodnutí nebudou radní potřebovat další dva roky.

Zimní stadion v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Letadlo: složitá domluva, opadávající lak

V těsném závěsu zimní stadion v anketě následovalo zchátralé letadlo a jeho okolí.

Stroj, kterým se kdysi Olomouc chlubila, stále hyzdí centrum města. Jeho majitel Jaromír Navrátil jej nechce odvést, protože je jeho živností. Už dlouhou řádku let zde provozuje vinárnu.

Radní by sice chtěli aeroplán odstranit, ale nemají zákonné páky a domluvit se s vlastníkem je podle nich složité.

Majitel alespoň před dvěma lety slíbil, že stroj uvede do lepšího stavu.

„Letos na jaře mám v plánu udělat nový nátěr. Chtěl bych zrekonstruovat i schody,“ prohlásil tehdy.

Aeroplán se však dodnes změny nedočkal a jeho tělo halí už jen zbytky původního laku.

Letadlo a bar Tu-104 v sousedství Androva stadionu. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Prior: přestavba opět odložena

Za třetí největší ostudu města lidé považovali obchodní dům Prior. Už před dvěma lety měl investor s týmem architektů v plánu jej opravit.

„Dům chceme radikálně přebudovat. Stavbu nelze odstranit, ale je možné ji zásadně změnit. Chceme, aby Prior co nejcitlivěji splynul se svým okolím,“ řekl tehdy architekt projektu Miroslav Pospíšil.

Přestavba měla být podle plánů hotová loni. Dosud však nemá investor ani architekti na potřebných dokumentech důležitá razítka.

Rekonstrukci totiž loni zbrzdil občan Olomouce. Podal připomínky ke změně regulačního plánu, kterou architekti potřebují, aby získali další povolení. Přestavba Prioru tak nejspíš nebude ani letos.

Obchodní dům Prior v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Herny straší dál, Národní dům už servíruje kávu

Na bramborovou medaili Olomoučané nominovali herny v centru města. Nelíbil se jim především jejich vzhled, blikající neonové poutače a nevkusné výlohy.

Před dvěma lety radnice zastávala k problému laxní postoj a tvrdila, že stačí platná vyhláška, která zakazuje zřídit si hazardní podnik na Horním a Dolním náměstí.

Po změně legislativy loni herny v celém městě magistrát alespoň zpoplatnil. Přesto se podniky z širšího centra vystrnadit nepodařilo a hazard tak v centru města bují dál.

Jedinou budovou z deseti vybraných ostud města, která se za dva roky změnila, byl Národní dům.

I když jen částečně. Na podzim loňského roku se do jeho přízemí nastěhovala banka a nová kavárna.

Největší ostudy Olomouce: co řekli a co se změnilo

1. Zimní stadion

Velkorysý projekt přestavby zimního stadionu na velkou multifunkční arénu za jeden a půl miliardy radní odpískali už před dvěma lety a slíbili, že do konce letních prázdnin 2009 bude jasné, jak zimní stadion dopadne.

Dosud však Olomoučané netuší, jak bude po rekonstrukci vypadat. Jednání s vlastníkem pozemků, které k opravě potřebují, se totiž během dvou let nepohnula.

25. března 2009
Martin Major, náměstek primátora: „Do konce letních prázdnin mám za úkol zpracovat investiční záměr, který by navrhl kudy dál se zimním stadionem, tak aby náklady byly maximálně ve výši půl miliardy korun. Buď využijeme jen půdorys současného zimního stadionu, nebo budeme v jednáních s vlastníky pozemků úspěšní a do výstavby multifunkční arény zahrneme i malou halu za zimním stadionem, ve které vznikne plocha k veřejnému bruslení.“

20. ledna 2011
Martin Novotný, primátor města: „Jednání s vlastníky pozemku za zimním stadionem, které chceme získat, aby hokejová aréna mohla mít po přestavbě dvě kluziště, budou v nejbližších dnech pokračovat. Doufám, že do dvou tří měsíců přijdeme s novou zprávou.“

Názor čtenáře z internetové diskuze Deníku:
Fred: „Je to ostuda, kterou vidí lidé téměř z celé republiky, kteří navštěvují hokejové zápasy. Jako fanda hokeje se musím stydět za své krajské město, když slyším z úst kolemjdoucích fanoušků z jiných měst, jaká je to stodola na spadnutí.“

2. Letadlo

Chátrající stroj, který hyzdí centrum města. Tak letadlo u Androva stadionu vnímá většina Olomoučanů. Jeho majitel je však vidí jinak, a proto nechce aeroplán nechat rozebrat ani odvést na jiné místo.

Radnice nemá zákonné páky, jak jej k tomu donutit. Zašlá chlouba Olomouce tak na svém místě zůstane, dokud se město s majitelem nedohodne na přijatelném řešení.

16. března 2009
Ivan Rašťák, tiskový mluvčí radnice: „Se zúčastněnými stranami budeme nadále vyjednávat a doufám, že do příštího roku najdeme východisko, které bude vyhovovat všem zainteresovaným. Pokud se nedohodneme, tak to v dané lokalitě zůstane nadále v tomto neutěšeném stavu.“

20. ledna 2011
Martin Novotný, primátor města: „Do konce volebního období bychom chtěli mít budoucnost letadla vyřešenou. Samotného mě momentální stav netěší. Budeme proto jednat s majitelem stroje, i když je to složité.“

Názor čtenáře z internetové diskuze Deníku:
Petr Mlčoch: „K čemu prospívá vrak letadla s nočním barem kde se schází v noci pár lidí? Nač staré nefunkční tenisové kurty, kde se schází pouze opilí bezdomovci, kteří si zde zakládají ohniště? Lidé potřebují kulturní centrum, kde se zabaví rodiny s dětmi…“

3. Obchodní dům Prior

Zbourat a na stejném místě postavit něco jiného. Tak by si většina obyvatel města představovala budoucí osud obchodního domu Prior. Budova je však v soukromých rukou a majitel bořit nechce. Proto najal olomouckého architekta, aby navrhl, jak Prior vylepšit.

Vize odborníka se však nelíbila olomouckému seniorovi, a proto celý projekt zabrzdil svými připomínkami. Ustoupí důchodce dříve než jej předběhne investor, který své peníze vloží jinam?

24. března 2009
Jiří Rozlívka, bývalý ředitel Prioru: „Koncepci architektů jsme přijali, ale musí ji ještě schválit akcionáři, kteří s ním na návrzích spolupracovali. Pak může začít martýrium různých jednání a schvalování. S rekonstrukcí bychom chtěli začít v roce 2010.“

20. ledna 2011
Dušan Hric, současný ředitel obchodního domu Prior: „Máme připravené finance i všechna důležitá povolení. Přesto musíme rekonstrukci kvůli námitkám jednoho z Olomoučanů odložit. Začít bychom chtěli co nejdříve, ale obávám se, že po celý příští rok se to nestane. Reálně to vidím až na rok 2012. Nevylučuji však, že se může investor kvůli průtahům rozmyslet a své peníze vložit do jiného projektu.“

Názor čtenáře z internetové diskuze Deníku:
Martina Zendlová: „Největší ostudou centra naší jinak krásné Olomouce je bezesporu šedivý a nevkusný Prior. Rádoby ozdobné neony na něj naplácnuté celý fakt jen podtrhují."

4. Herny v centru města

I po dvou letech herny v Olomouci profitují dál. Vyhláška radnice sice zakazuje, aby si podnikatel zřídil hazardní podnik na Horním a Dolním náměstí, nicméně o ostatních místech v Olomouci v ní řeč není, i když by mohla.

Vedení města loni schválilo nový předpis, kterým herny zpoplatnilo. Tím doplnilo městskou pokladnu, ale herny z centra města nedostalo. Podle radních chybí účelná legislativa.

5. Olomoucká tržnice

V zanedbané cihlové budově je dnes bar s hernou a prodejna potravin.

Na sousední ploše už před lety nahradily nevzhledné ocelové konstrukce a modré plachty na olomoucké tržnici dřevěné boudy. Podle Olomoučanů, kteří trh do ankety nominovali, zde nevypadají dobře ani stánky ze dřeva.

Soukromé firmě končí smlouva na pronájem plochy v roce 2013. Změní se prostor tržnice v reprezentativní vstup do centra Olomouce?

6. Novostavba Přírodovědecké fakulty na Envelopě

Obří hnus, sklo-ocelové monstrum, lesklá hnusota – tak přezdívali v anketě někteří lidé nové budově Přírodovědecké fakulty UP. Objekt se zdál Olomoučanům jako promarněná příležitost do města přivést zajímavou architekturu a chtěli, aby vypadal jinak.

Lze však jen těžko předpokládat, že univerzita v blízké době změní vzhled budovy, která ji stála více než miliardu korun.

7. Národní dům

Před dvěma lety byli majitel Karel Kubík a správce Národního domu Karel Masař na informace o opravě historické památky skoupí. Jen málo zasvěcených tehdy tušilo, jak bude po změnách budova vypadat a které instituce či firmy zde budou sídlit.

„Nyní se k záležitosti nebudu vyjadřovat. Ještě vyčkejte, časem vám poskytnu veškeré informace o opravě budovy i o tom, co zde bude,“ řekl tehdy správce Karel Masař.

Přesto se jako jediný Národní dům od vyhlášení ankety změnil. I když jen částečně. Do opraveného přízemí se nastěhovala banka a nová kavárna.

Zbytek historického objektu však na opravu stále čeká. A správce? Stále mlčí.

8. Osvětlení Horního náměstí

Sirky nebo plácačky? Už od dokončení rekonstrukce Horního náměstí před jedenácti lety vede město s architekty na dálku spor o to, jaký typ lamp by měl v jádru města svítit lidem na cestu.

Diskuze se vedly v duchu: ten chce to a ten zas tohle. Dodnes se proto neshodli. Nadějí pro město by mohla být plánovaná oprava Dolního náměstí, při které by lampy na obou plochách sladily. Architekti však nadšením neoplývají, jejich dílo totiž chrání autorský zákon.

9. Obchodní dům Koruna

Ani před dvěma lety majitel obchodního domu Koruna Miroslav Barnet, známý olomoucký podnikatel, s přestavbou nepočítal.

„Dům opravujeme průběžně. Zatím však není v tak špatném stavu, abychom plánovali jeho komplexní rekonstrukci. Až to bude potřeba, budeme o tom uvažovat,“ sdělil tehdy Barnet. Socialistický objekt tak na rozdíl od Prioru změna v dohledné době nečeká. Zato neonů na něm přibývá.

10. Nová budova magistrátu v Hynaisově ulici

Kontrast budovy magistrátu, ušatého domu a zchátralého zimního stadionu některé z Olomoučanů před dvěma lety pobuřoval. Dokonce objekt v diskuzi na webových stránkách nazvali psím exkrementem na zlatém podnose.

Radnice, která do přestavby investovala dvě stě milionů z veřejných prostředků, však dílo renomovaného brněnského architekta Ivana Rullera přijala velmi příznivě a měnit jej nehodlá.